BRATISLAVA – „Koncom mája si naša pani riaditeľka dala zavolať pedagógov s vysokoškolským vzdelaním, zaradených do desiatej tarifnej triedy a oznámila im, že ich preraďuje o triedu nižšie,“ hovorí zástupca pedagógov Ústavu jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov Univerzity Komenského.
„Údajne to robí v dôsledku vykonanej vnútornej kontroly – ktoré nikto z nás nevidel, a v súlade s nariadením vlády o zaraďovaní do platových tried, ktoré ale o žiadnom znižovaní nehovorí.“
Pedagógovia so zaradením do inej triedy nesúhlasili a odmietli preraďovacie dekréty podpísať. Právnik i ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdili, že na základe uvedeného nariadenia vlády nie je možné znížiť platovú triedu.
„Ak by zamestnávateľ chcel platovú triedu znížiť, nemôže tak urobiť jednostranne. Najprv by musel zmeniť pracovné zmluvy tak, aby zamestnanci vykonávali činnosť zodpovedajúcu nižšej platovej triede. Ak len jedna činnosť, ktorú vykonávajú, spadá do vyššej, má zamestnanec nárok na plat zodpovedajúci vyššej triede. Na zaradenie do triedy existujú presné kritériá,“ hovorí právnik Andrej Králik.
Činnosť, ktorú odborní asistenti vykonávajú, desiatej triede zodpovedá a zodpovedá jej aj ich vzdelanie. „V platovom poriadku ústavu sa píše, že do desiatej tarifnej triedy je zaradený odborný asistent, ktorý má vysokoškolské vzdelanie a navyše spĺňa i jedno z týchto doplnkových kritérií: postgraduál, štátne jazykové skúšky, rigorózne a štátne záverečné skúšky, PhD. Tieto kritériá spĺňame všetci,“ tvrdia zamestnanci.
Ak nové zmluvy nemá vedenie čím odôvodniť, zamestnanci majú nárok na plat podľa starých. Po argumentácii pedagógov sa riaditeľka stiahla a povedala, že si to ešte nechá overiť. Napriek tomu už od tohto mesiaca dostávajú zamestnanci platy znížené. Riaditeľka sa pre denník SME odmietla vyjadriť.
Zaujímavým faktom je, že hoci činnosť Ústavu jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov je postavená predovšetkým na práci učiteľov, tých je v ústave čoraz menej. Naopak, vzrastá počet nepedagogických pracovníkov. Kým v roku 1991 bolo v ústave jazykovej a odbornej prípravy takmer 82 učiteľov a 83 neučiteľov, dnes už je učiteľov len 32, ale nepedagogických pracovníkov – 65.
(sr, mar)