
Gore a Clinton, nerozlučný tandem sa pre voľby rozhádal. FOTO - TASR/AP
m Georgeom Bushom. Súboj o Biely dom aj napriek tomu prehral. Do očí to však Clintonovi povedal podľa denníka Washington Post až pár dní po tom, ako priznal volebnú porážku.
Podľa spoločných priateľov sa Gore a Clinton rozprávali približne hodinu a nebola to práve spoločenská konverzácia. Gore na svojho prezidenta nevyberane zaútočil. Voľby mu vraj prehral práve Clintonov škandál s Monikou Lewinskou a nie najlepšie hodnotenie jeho osoby.

Gore a Clinton, nerozlučný tandem sa pre voľby rozhádal. FOTO - TASR/AP
Clinton nezostal Gorovi nič dlžný. Najskôr bol v šoku, potom zaútočil rovnako tvrdo: Gore sa vraj nemal dištancovať od všetkého, čo spolu dosiahli. Je len a len Gorovou chybou, že nedokázal nebývalý blahobyt, akému sa Američania tešia posledné roky, premeniť na jasné víťazstvo.
Napäté vzťahy medzi Gorom a Clintonom naznačil už článok Gorovho poradcu Cartera Eskewa. Na konci januára v denníku Washington Post napísal, že nerozhodných voličov nazlostili Clintonove škandály. Prezident vraj preto pôsobil ako „slon v obývačke“. Clintonových mužov jeho slová rozhnevali. „Nemyslím si, že by fakt, že prehral štyri zo štyroch televíznych debát, mohol mať niečo spoločné s Billom Clintonom,“ kontroval jeden z Clintonových poradcov. „Stretnutie v Bielom dome bolo žalostnou bodkou za vzťahom, ktorý bol kedysi výnimočne blízky, ale v dôsledku Gorovej prezidentskej kampane sa skončil zle,“ napísal Washington Post.
Aj napriek tomu, že debata rozhnevaných mužov mala skôr osobný charakter, za ich sporom sa skrýva aj rozkol v strane. Demokrati od začiatku roku špekulujú, ktorým smerom sa strana má vydať a či má Gore ešte raz kandidovať. Ak by mu demokrati dali ešte jednu šancu a on by si trúfol, bude celkom určite potrebovať Clintonovu podporu. Exprezident zostáva pre mnohých hrdinom novej cesty.
Clinton s Gorom sa po tom, ako sa vykričali, stretli viackrát. Láska sa ale zatiaľ stále nevracia. Nemajú na ňu asi chuť a ani čas. Gore sa v stredu prvý raz postavil pred študentov žurnalistiky na Columbijskej univerzite. Po 90 minútach odchádzal spokojný: „Bavilo ma to. Veľa som sa naučil. Dúfam, že aj oni.“
Iné problémy má občan Clinton. S Hillary si z Bieleho domu odviezli aj dary, ktoré patrili skôr úradu prezidenta ako im osobne. V snahe zbaviť sa akýchkoľvek obvinení z korupcie vyhlásili, že za dary z minulého roka zaplatia 86-tisíc dolárov. Je to však len približne polovica ceny „drobností“, ktoré si odniesli.
Všetci tušili, že Clinton sa po návrate do civilu neutiahne. Ako dlho bude v popredí, nevie nikto. Najskôr musí uzavrieť minulosť. Začať môže s Gorom.
MATÚŠ KOSTOLNÝ
Odkaz sponzorovaný SME online:
Aj ty môžeš pomôcť - zemetrasenie v Indii, informácie tu.