BRATISLAVA - Rozkol v slovenskom paraolympijskom hnutí je, zdá sa, definitívny. Predstavitelia troch postihnutí (vozíčkari, zrakovo postihnutí, ostatní) zaregistrovali 10. augusta na Ministerstve vnútra SR Paraolympijskú asociáciu Slovenska (PAS), ktorá sa po Slovenskom paraolympijskom výbore (SPV) stala už druhou celoslovenskou strešnou organizáciou športu zdravotne postihnutých.
Predsedom PAS sa stal Ján Riapoš. „Keďže v Medzinárodnom paraolympijskom výbore došlo k výrazným zmenám, chceli sme aj my uskutočniť zmeny v štruktúrach SPV. Žiaľ, nemali sme možnosť, lebo vedenie SPV už tretí rok nezvolalo valné zhromaždenie, ktoré sa podľa stanov musí konať každý rok,“ uviedol Ján Riapoš a dodal: „Slovenský paraolympijský výbor ovládli ľudia zo Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov, my ostatní sme mali minimálnu možnosť ovplyvňovať dianie v SPV.“ Na otázku, kto bude po rozkole partnerom Medzinárodného paraolympijského výboru, Ján Riapoš odpovedal: „Na prelome augusta a septembra sa uskutoční stretnutie všetkých zainteresovaných zväzov za účasti ministra školstva Milana Ftáčnika a ministra práce a sociálnych vecí Petra Magvašiho, kde by sa mala táto problematika doriešiť. Zástupcu Slovenska v medzinárodných štruktúrach určuje ministerstvo školstva.“
K rozkolu v Slovenskom paraolympijskom výbore došlo ešte 25. júna, keď z neho vystúpili Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ) a Sekcia nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska (SNSŠS). Táto situácia má korene aj v medzinárodnej situácii, keď Medzinárodný paraolympijský výbor pozastavil členstvo mentálne postihnutým športovcom a členstvo v MPV si neobnovila Medzinárodná organizácia nepočujúcich športovcov. V zdôvodnení vystúpenia SNSŠS a SZTPŠ z SPV sa spomínalo aj porušovanie hospodárskych smerníc SPV a nepredloženie vyúčtovania projektu PH Sydney 2000.
(sita)