
Štyria obžalovaní Arabi (na súdnej kresbe vľavo) počúvajú vystúpenie asistenta štátneho žalobcu. KRESBA - REUTERS
Newyorský súdny proces s obžalovanými z atentátov na americké veľvyslanectvá v Tanzánii a v Keni v roku 1998, pri ktorých prišlo o život 224 ľudí, priniesol v stredu zaujímavý zvrat. Z anonymity vystúpil svedok CS-1. Sudánec Džamal Ahmad Al-Fadl, vôbec prvý človek, ktorý pred súdom podrobne vypovedal o fungovaní globálneho terorizmu, poodhalil mystérium svetového impéria Usamú bin Ladína, amerického nepriateľa číslo jeden. Podrobne opísal fungovanie, financovanie a ciele bin Ladínovej teroristickej siete a svoju výpoveď doplnil dlhým zoznamom mien rôznych rangov.
Zradil svojho emira
V roku 1996 sa na veľvyslanectve USA v nemenovanej krajine prihlásil muž, ktorý ponúkal informácie výmenou za ochranu. Tvrdil, že deväť rokov pracoval pre skupinu Kajdá (základňa) vedenú bin Ladínom, ktorá dostávala náboženskými ediktmi (fatvou) príkazy na vojnu proti USA. Nie je vylúčené, že budú bombardované americké veľvyslanectvá, tvrdil. Bol to Fadl – dezertoval, keď vyšlo najavo, že okradol svojho vodcu o 110-tisíc dolárov. Washington ho vzal pod ochranu, keď súhlasil, že sa prizná ku konšpirácii a prijme trest do výšky 15 rokov väzenia.
Zastaviť amerického hada
V roku 1988, počas štúdií v USA, sa Fadl v brooklynskej mešite nechal naverbovať do „svätej vojny“ proti Sovietom v Afganistane. Tam sa prvý raz stretol s bin Ladínom. Práve medzi veteránmi protisovietskeho boja založil bin Ladín v roku 1989 svoju skupinu Kajdá. „Musíme zjednotiť všetkých moslimov sveta pod jediným chalífom,“ citoval Fadl jeho slová. Sám bol medzi prvými, ktorí mu prisahali vernosť. Cieľom skupiny bolo bojovať proti USA a v arabskom svete proti neislamským vládam.
Skupinu riadilo niekoľko komisií – vojenská, obchodná, náboženská, „premiestňovacia“ (zaobstarávala falošné doklady) alebo mediálna. Koncom roka 1990 sa presťahovali do Sudánu. „Šéf nám povedal, že po odchode Rusov sa už v Afganistane nedá veľmi čo robiť,“ hovorí Fadl. V Sudáne ho poverili, aby prenajímal domy, kupoval farmy a odštartoval ďalšie obchody. Sudánsky prezident Omar al Bašír oslobodil firmu, ktorá teroristickú skupinu zastrešovala, od daní a colných poplatkov.
V roku 1993 prestával byť sudánsky exil bezpečný – v Somálsku rozmiestnili americké mierové zbory. „Povedal o americkej armáde, že sa usalašila aj v tomto kúte Afriky a my musíme zastaviť tohto hada,“ hovorí svedok. Už v roku 1991 bin Ladín údajne povedal: „Nemôžeme nechať Američanov, aby ostali v Perzskom zálive a brali nám našu ropu a peniaze.“
Bin Ladín „pred súdom“
V procese s páchateľmi atentátov obžalovali spolu 22 ľudí. Jedného z nich uviedol Fadl vo svojom zozname spolupracovníkov bin Ladína. V manhattanskej súdnej sieni sú prítomní len štyria, z nich dvom hrozí trest smrti za priamu účasť na atentáte. Na lavici obžalovaných chýba najprominentnejší z nich – Usamá bin Ladín.
(kl, reuters)
Odkaz sponzorovaný SME online:
Aj ty môžeš pomôcť - zemetrasenie v Indii, informácie tu.