Ruský veľvyslanec vo Viedni Alexander Golovin Rakúšanom okamžite pripomenul, že pre Rusko je neutralita večná: „Považujeme Rakúsko naďalej za neutrálny štát. Ruská federácia má záujem, aby to tak zostalo.“ Bolo to dovtedy najostrejšie ruské vyjadrenie k otázke rakúskej neutrality. Viacerí rakúski politici preto Golovinovi pripomenuli, že ide výhradne o rakúsku záležitosť.
Rakúska neutralita je od roku 1955 zakotvená v ústave, ktorá je výsledkom štátnej zmluvy medzi štyrmi spojeneckými mocnosťami z druhej svetovej vojny a Viedňou. Prvé obavy vyjadrili Sovieti v revolučnom roku 1989, keď sa Rakúsko začalo uchádzať o vstup do európskeho spoločenstva. Vtedajší minister zahraničných vecí ZSSR Eduard Ševardnadze sa v diplomatickej nóte Viedne opýtal, či tento krok nebude viesť k strate neutrality. V roku 1989 však prezident Michail Gorbačov priznal každej krajine právo rozhodnúť sa o vstupe do akejkoľvek organizácie.
Po zániku Sovietskeho zväzu zaťažila vzťahy s Rakúskom diskusia o následníkovi ZSSR. Rakúsko spočiatku nebolo nástupníctvom Ruska nadšené. Požiadavku Ruska potvrdiť neutralitu pri podpise základnej zmluvy s Rakúskom Viedeň odmietala, kým sa jej Moskva nevzdala. Podľa prieskumu verejnej mienky podporuje neutralitu 69 percent Rakúšanov.
MIRIAM ZSILLEOVÁOdkaz sponzorovaný SME online:
Aj ty môžeš pomôcť - zemetrasenie v Indii, informácie tu.