BRATISLAVA – Vláda poverila ministrov školstva a vnútra, aby v spolupráci s vedúcim Úradu vlády pripravili novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Termín splnenia tejto úlohy sa posunul z konca tohto roku na koniec marca budúceho roku.
Minister vnútra Ivan Šimko to vysvetlil tým, že treba počkať, kým sa zákon bude uplatňovať aspoň rok: „Teraz je príliš skoro, aby sme hodnotili, ako zákon funguje.“ Podľa Šimka pri vypracovávaní novely zákona nebudú smerodajné námety, ktoré v správe predniesol minister Ftáčnik. Tým, že vláda správu zobrala na vedomie, nevznikol žiaden záväzok, aby sa premietli do novely zákona. Pri príprave novely infozákona sa počíta so spoluprácou s mimovládnymi organizáciami.
Po rokovaní vlády Ftáčnik povedal: „Nechcem obmedziť poskytovanie informácií.“ Správu predložil preto, lebo ho na to viazalo uznesenie vlády. Podľa Ftáčnika infozákon viedol k zvýšeniu transparentnosti a demokratickosti v činnosti štátnej správy a ňou riadených organizácií: „Zlepšila sa kvalita služieb verejnej správy a vzťahy medzi verejnou správou a verejnosťou.“ Novelizácia je podľa neho potrebná preto, aby sa odstránil nesúlad s inými právnymi predpismi.
Na zasadnutí vlády sa prerokovala aj správa z kontroly, ktorú urobil Úrad vlády na deviatich ministerstvách. Pri uplatňovaní infozákona zistil, že z 1775 žiadostí bolo v lehote 10 dní vybavených 1599 (90 percent), v predĺženej lehote 20 dní 110 žiadostí (6,3 percenta). Ostatným žiadostiam sa z rôznych dôvodov nevyhovelo. Všetky žiadosti na kontrolovaných ministerstvách boli vybavené v zákonom stanovenom termíne.
Ftáčnik povedal: „Nie je naliehavé predlžovať lehotu, ale uvažujeme o tom, aby sme v problémových prípadoch mali viac času. Niektorú informáciu ústredné orgány nemajú, občan ju žiada, podľa zákona ju máme poskytnúť a musíme ju spracovať. Ale v lehote, ktorá je, to niekedy nedokážeme.“
Právnik Tomáš Kamenec to pokladá za nepochopenie zákona: „Podľa paragrafu 3 povinné osoby musia sprístupňovať iba tie informácie, ktoré majú k dispozícii. Minister školstva, ako aj jeho podriadení by po podrobnejšom preštudovaní zákona nemohli takúto otázku vôbec postaviť.“
Podľa Kamenca ministerstvo školstva takýmto prístupom robí pre občanov hodnotnú službu nad rámec zákona: „Avšak poskytovanie takých služieb nemá vzťah k infozákonu a lehote 10 dní na sprístupnenie informácií.“
PETER KUNDER