BRATISLAVA – Po znížení odvodového zaťaženia by až polovica podnikov zamestnala nových ľudí. Vyplýva to z miniprieskumu, ktorý na vzorke štyroch desiatok podnikateľských subjektov vykonal v júli Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. V prípade 10-percentného zníženia odvodov by títo podnikatelia zamestnali v priemere 16 ľudí, čo je až 9,5 % zo súčasného počtu zamestnancov.
Za najväčšiu prekážku zamestnania nových pracovníkov považujú podnikatelia vysoké odvodové zaťaženie (hodnotenie 2,6 na stupnici 1 – najvýznamnejšia bariéra až 5 – najmenej významná). Ďalej nasleduje nedostatok kvalitných záujemcov o prácu a nedostatok objednávok (2,7).
Pri súčasnej takmer 20-percentnej miere nezamestnanosti to dokazuje, že ani po odstránení ostatných bariér nebude možné zamestnať všetkých uchádzačov o prácu bez zvýšenia ich kvalifikácie. Významný vplyv má aj nepredvídateľnosť ďalšieho vývoja firmy (3,2) a neprimeraná zákonná ochrana zamestnancov (3,6). Ani pri raste podnik nezamestná toľko nových ľudí, koľko by potreboval, ak ich v prípade problémov nemôže rovnako rýchlo a bez ekonomickej ujmy prepustiť. Ochrana zamestnancov vlastne diskriminuje nezamestnaných oproti zamestnaným.
Podnikatelia predpokladajú, že do krajín EÚ, hlavne Nemecka a Rakúska, by v prípade vstupu do EÚ odišlo pracovať vyše šesť percent zamestnancov. Väčšinou by mali stredoškolské (44 %) a vysokoškolské vzdelanie (40 %). Zamestnanci zo základným vzdelaním by predstavovali len 15 percent úniku pracovnej sily.
Okolité krajiny EÚ sa teda podľa výsledkov prieskumu nemusia obávať prílevu lacnej nekvalifikovanej pracovnej sily zo Slovenska. Obavy sú namieste skôr na slovenskej strane v dôsledku úniku mozgov za lepšími pracovnými podmienkami.
Drvivá väčšina podnikateľov (73 %) súhlasí, že v podnikaní by im pomohlo, keby boli vnímaní ako firma usilujúca sa o presadenie etických princípov.
LÍVIA ZEMANOVIČOVÁ
(Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy)