Bratislava 15. augusta (TASR) - V porovnaní s krajinami Európskej únie (EÚ) má Slovensko veľké rezervy vo využívaní moderných flexibilných foriem pracovných vzťahov a organizácie pracovného času. Ako uvádza materiál rezortu práce, ktorý dnes vzala na vedomie vláda SR, drvivá väčšina (98 %) slovenských zamestnancov pracuje na plný pracovný čas a len 1,9 % z nich je zamestnaných na skrátený pracovný úväzok (0,5 % mužov a 1,4 % žien). Priemer EÚ vo využívaní skráteného pracovného úväzku pritom predstavuje 17 % a v niektorých krajinách je takto zamestnaných až 80 % žien.
Brzdou výraznejšieho využívania pružných foriem pracovných vzťahov, ktoré by mohli významne prispieť k zvýšeniu zamestnanosti, je na Slovensku tak platná legislatíva, ako aj neochota zamestnávateľov. Tí argumentujú okrem iného zvýšením prácnosti personálnej agendy, potrebou zmeniť organizáciu práce a zvýšenými režijnými nákladmi. Záujem o klasické pracovné režimy však pretrváva aj u zamestnancov, pre ktorých znamená redukcia pracovného času aj adekvátne zníženie mzdy. Často, najmä na vidieku, im bráni tiež doprava, zdravotnícke služby a fungovanie školských a predškolských zariadení, ktoré sú prispôsobené tradičnému pracovnému času. V legislatíve by bolo potrebné zvážiť možnosť prechodu z týždenného pracovného času na ročný a zvýšenú pozornosť organizácii práce by mali venovať aj odbory v rámci kolektívneho vyjednávania.
Takmer absentujúce uplatňovanie pružných foriem práce je iba jednou z príčin nedostatočnej schopnosti pracovnej sily reagovať na dopyt po práci. Prerokovaná analýza príčin nedostatočnej flexibility trhu práce a návrhov opatrení na jej zvýšenie označuje za ne tiež nízku územnú, ako aj profesnú a kvalifikačnú mobilitu ľudí. Slováci sa nechcú za prácou sťahovať, čo je spôsobené hlavne cenovou nedostupnosťou a nedostatkom bytov. Podľa odhadov Európskej hospodárskej komisie ich chýba až 180 tisíc. Napriek tomu, že rezort výstavby prijal v minulom roku viacero opatrení, sfunkčnenie trhu s bytmi a zvyšovanie objem bytovej výstavby je dlhodobou záležitosťou. Dlhší časový horizont si podľa materiálu vyžiada aj transformácia siete škôl v prospech potrieb trhu práce.
* san zll