BRATISLAVA – Na Slovensku máme štyri reedukačné (prevýchovné) domovy, z toho tri sú pre mládež a jeden pre deti. Podľa zákona je ich poslaním „výchova sociálne a mravne narušených detí, u ktorých boli zistené také závažné nedostatky v sociálnej prispôsobivosti, v osobnostných vlastnostiach a charakterovom vývine, že ich výchova sa nedá zvládnuť v iných zariadeniach“.
Do polepšovní sa však neodostávajú len mladiství zločinci. Neraz sa tam ocitne i trochu problémové dieťa z detského domova alebo dieťa, ktoré tam dajú rodičia, pretože už sú „na konci s nervami“.
Väčšinu detí v týchto zariadeniach sa prevychovať nepodarí – údajne až 80 percent. Na Krajskom úrade v Bratislave tvrdia, že preto, lebo prvoradé je prostredie, z ktorého dieťa pochádza, a „až potom možno hovoriť o podmienkach v reedukačných domovoch“.
Štátna školská inšpekcia odhalila počas kontrol v polepšovniach šokujúce fakty. V reedukačnom domove v Tomášove boli sexuálne zneužití dvaja štrnásťroční chlapci, v riadení domova i výchovnom procese boli hrubé nedostatky. Riaditeľka si uložila rekordných sedemdesiat nápravných opatrení. V podobnom zariadení v Tornali ešte pred dvoma rokmi zatvárali deti za trest do čiernych kobiek. Inšpekcia prišla i na to, že nedostávali dosť jedla, na telesnú výchovu mali spoločné jedny tenisky, izby boli voľne prepojené so záchodmi, a tak spálne detí doslova smrdeli.
Odborníci zo školskej inšpekcie si myslia, že systém reedukačných domovov je z viacerých dôvodov zlý.
Napriek tomu, že výsledný efekt týchto zariadení nie je príliš veľký, štát na ich prevádzku vynakladá obrovské peniaze. Jeden chovanec, ubytovaný v podobnom type zariadenia, totiž stojí daňových poplatníkov 140-tisíc korún ročne. (sr)