KOŠICE – Vykrádanie polí na východe pokračuje aj napriek farmárskemu zákonu a posilneným hliadkam. „Farmársky zákon úrodu neochráni, má veľa medzier a niektoré jeho časti sa v praxi nedajú uplatniť,“ povedala Zuzana Dzurendová z odboru ministerstva pôdohospodárstva.
Od piatka minulého týždňa chytili členovia poľnej stráže za pomoci policajtov desiatky zlodejov, ale či sa im pred súdom podarí dokázať trestný čin, je neisté. Okrem toho sa zlodeji prispôsobili farmárskemu zákonu a Andrej Sedlačko z poľnohospodárskej komory na Spiši tvrdí, že „páchateľmi sú často mladiství, ktorí sú nepostihnuteľní“. Preto navrhuje, aby boli páchatelia postihovaní „v sociálnej oblasti“.
Policajti v Košiciach vysielajú svojich ľudí do problémových oblastí, ale napríklad v Trebišovskom okrese, ktorý patril k najväčším producentom zeleniny na východnom Slovensku, už viacerí pestovatelia rezignovali a končia s veľkými sadmi. Dušan Podolec z miestneho odboru ministerstva tvrdí, že traja najväčší pestovatelia viničov už prišli o 17,5-tisíca vysadených štepov, ovocinárom z Galafruitu ukradli 3,5-tisíca mladých ovocných stromov.
V poslednom čase sa ocitli v nebezpečí aj ošípané a dobytok. „Na hospodárskom dvore, kde je niekoľko maštalí, nie je problém usmrtiť mladého býčka a na mieste ho vykostiť,“ povedal Podolec.
Krajský úrad v Košiciach chce po týchto skúsenostiach navrhnúť novelu farmárskeho zákona. Okrem toho sa na včerajšej porade policajtov hovorilo o tom, že by sa mal obnoviť inštitút pomocníka polície.
(sen)