BRATISLAVA – Ku koncu júna bolo na Slovensku vyhlásených spolu 2721 konkurzov, z toho najviac na Krajskom súde v Bratislave. Celkový počet nevybavených návrhov na vyhlásenie konkurzu sa v prvom polroku zvýšil na 6188. Hoci sa podľa novely, ktorá vstúpila do platnosti v auguste 2000, podmienky na uvalenie konkurzu značne sprísnili, kapacitné možnosti súdov sú obmedzené. Chýba technické i personálne vybavenie. Vyplýva to z informácie o uplatňovaní novely zákona o konkurze a vyrovnaní, ktorú má v stredu prerokovať vláda.
Zástupcovia súdov v materiáli vládu upozorňujú, že 30-dňová lehota insolventnosti, po ktorej je možné na podnikateľa podať návrh na konkurz, prináša komplikácie. „Negatívnym dosahom je fakt, že s ohľadom na slovenské ekonomické podmienky vytvárajú riziko vyhlásenia konkurzu aj na podnikateľské subjekty, ktoré sú krátkodobo nesolventné v dôsledku druhu podnikania alebo kvôli neplneniu záväzkov inými subjektmi (sekundárna insolvencia). Preto vzniká otázka, či je takýto spôsob na zlepšenie platobnej disciplíny v slovenskom ekonomickom prostredí najšťastnejším riešením,“ cituje materiál skúsenosti zo súdnej praxe.
Súdy pritom zaznamenali aj prípady, v ktorých boli skupované pohľadávky určitých podnikov evidentne s cieľom podať návrh na vyhlásenie konkurzu, a tým poškodiť obchodný kredit týchto subjektov alebo odstrániť konkurenta. Deje sa tak napríklad pri verejnom obstarávaní, kde je podľa platnej legislatívy účasť podnikateľa podmienená tým, že nie je v konkurznom konaní.
Novela je v poradí už štrnástou zmenou zákona o konkurze a vyrovnaní. Cieľom novely bolo rozšírenie kompetencií veriteľov, úprava dražby a dražobného poriadku, úprava spôsobov speňažovania, vyjasnenie kompetencií správcu konkurznej podstaty (najmä s cieľom dosiahnuť reštrukturalizáciu životaschopných podnikov), ekonomické a legislatívne spriechodnenie konkurzného a vyrovnacieho konania formou čiastkových legislatívno-technických zmien a snahou o časové ohraničenie dĺžky tohto procesu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ