Americkí sudcovia si myslia, že zamestnanci v Spojených štátoch nemajú na pracovisku nárok na súkromie. Aspoň čo sa týka ich aktivít nejakým spôsobom spätých s počítačovými sieťami. Väčšina amerických sudcov totiž súhlasí s názorom, ktorý vyslovil šéf Sun Microsystems Scott McNealy: „Nemáte žiadne súkromie. Zvyknite si na to,“ cituje denník Financial Times.
Podľa posledných prieskumov až tri štvrtiny zamestnávateľov elektronicky monitorujú komunikáciu medzi svojimi zamestnancami. Z nich asi 70 percent ako dôvod uvádza obavy z možných súdnych sporov so svojimi pracovníkmi. Tí totiž môžu ľahko zažalovať spoločnosť za to, že neuchránila svoju vnútornú sieť pred kolovaním vtipov so sexuálnym alebo rasistickým obsahom, prípadne za sexuálne obťažovanie. Ďalšími dôvodmi na monitorovanie zamestnancov sú pokles produktivity a únik obchodných tajomstiev.
Podľa amerických právnikov neexistujú žiadne zákony, ktoré by zamestnávateľov nejakým spôsobom v tomto smere obmedzovali. Súdy úplne podporujú takéto zasahovanie do súkromia zamestnancov, pričom tí nemajú žiadny dôvod očakávať súkromie pri používaní firemného počítača.
Kým je firma vlastníkom počítačovej siete, právo je na jej strane. A to dokonca aj v prípade, že monitoruje zamestnanca, ktorému sľúbila, že to robiť nebude. Právnici okrem toho zamestnávateľom radia, aby si pre istotu od svojich ľudí vypýtali povolenie na monitorovanie ich online aktivít. Ak na to nebudú chcieť pristúpiť, môžu ich vyhodiť. Niektorí sudcovia alebo právnici si však myslia, že tak ako zamestnanci majú skrinky, kam si môžu zamknúť svoje veci, mali by mať vytvorený aj virtuálny priestor na sieti, do ktorého by zamestnávateľ nemohol nazrieť. Ak áno, tak len v prípade, že firma má nejaký závažný dôvod. V tomto prípade by však zamestnanec mal byť o kontrole upovedomený a mal by sa na nej zúčastniť.
Umiernenejší právnici a aktivisti si totiž podľa Financial Times myslia, že v oblasti výpočtovej techniky technológia predbehla legislatívu. Okrem toho sa niektorí sudcovia postavili proti monitorovaniu ich online aktivít z dôvodu, že ich vlastnú poštu čítala nejaká tretia osoba.
GABRIEL KÁDASI