BRATISLAVA – Začína sa každoročný maratón rokovaní o zvyšovaní dôchodkov. Vládny kabinet sa bude už zajtra zaoberať návrhom ministerstva práce o zabezpečení finančného krytia valorizácie. Sociálna poisťovňa je podľa ministerstva schopná kryť až sedempercentné zvyšovanie, avšak po zohľadnení jeho vplyvu v budúcom roku sa toto číslo javí ako privysoké.
Vládny materiál preto konštatuje: „Zo zdrojov Sociálnej poisťovne možno v roku 2001 zabezpečiť zvýšenie dôchodkov maximálne o päť percent s účinnosťou od 1. októbra. To však bude platiť len za predpokladu naplnenia tzv. rizikových zdrojov.“
Rizikové zdroje boli zapracované v rozpise rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2001 v objeme 3,2 miliardy korún, táto suma však pre neočakávane pozitívny vývoj výberu poistného v týchto dňoch klesla na približne dve miliardy. Naplnenie tejto „rizikovej“ sumy je však závislé od úspešnosti predaja pohľadávok a zvýšenia príjmov poistného, ktoré by malo byť motivované odpúšťaním penále.
Práve očakávané výnosy z predaja pohľadávok označili nedávno ekonomickí ministri za príliš optimistické. Skúsenosti z postupovania pohľadávok Slovenskej konsolidačnej totiž naznačujú, že za dlhy nesolventných firiem nemožno čakať viac ako päť percent. Sociálna poisťovňa plánuje ponúknuť pohľadávky v objeme približne 10 miliárd korún, čo by pri kopírovaní scenára Slovenskej konsolidačnej znamenalo výnosy nedosahujúce ani pol miliardy.
Otázkou tiež zostáva, z čoho by Sociálna poisťovňa hradila zvýšenie dôchodkov počas prvých troch výplatných termínov v januári 2002. Podľa stanoviska poisťovne treba na vykrytie výplat dôchodkov v troch výplatných termínoch 1,5 miliardy korún. Pretože ide o prechodné obdobie na začiatku mesiaca, keď Sociálna poisťovňa nemá dostatočné príjmy z poistného, ministerstvo práce sa ponúklo, že jej poskytne zálohu na dávky hradené štátom 2. januára 2002 tzv. rýchlou platbou v medzibankovom platobnom styku.
TOMÁŠ VELECKÝ