Bratislava 13. augusta (TASR) - Obyvatelia Slovenska považujú dobrý zárobok za najdôležitejší znak dobrého zamestnania. Naopak, prácu uznávanú spoločnosťou považujú za málo dôležitý znak.
Na Slovensku si 91 percent občanov myslí, že dobrý plat je najdôležitejším indikátorom dobrého zamestnania. V porovnaní názorov obyvateľov 32 európskych krajín považujú dobrý zárobok za dôležitejší len Poliaci (93 percent) a Litovčania (92,6 percenta). Najmenej si plat pri hodnotení kvality zamestnania vážia v Dánsku (53,9 percenta), Švédsku (58,2 percenta) a Fínsku (64,5 percenta).
Prácu uznávanú spoločnosťou považuje za ukazovateľ dobrého pracovného miesta len 21,9 percenta obyvateľov SR. Horšie tento znak hodnotili len v Dánsku (10,9 percenta) a Litve (21,2 percenta). Najviac si ho cenia Maďari (83,5 percenta), Slovinci (75 percent) a Gréci (74,2 percenta).
Medzi prácou a lenivosťou je podľa Slovákov úzka súvislosť - až 47,4 percenta respondentov súhlasí s tvrdením, že ľudia, ktorí nepracujú, zlenivejú. V podpore tomuto výroku drží SR európske prvenstvo. Ďalšie miesta patria Slovincom (41,5 percenta) a Maďarom (40,5 percenta).
Vyplýva to z výsledkov prieskumu Výskum európskych hodnôt, ktorý sa uskutočnil na prelome rokov 1999 a 2000. Ide o porovnania názorov obyvateľstva v 32 európskych krajinách. Hlavným koordinátorom projektu bola Tilburgaská univerzita v Holandsku, slovenským riešiteľom bol Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied.
*mh pa
NNNN