
Maria Jorke-Schniererová z Dargunu (vpravo) s vrstovníčkou Alžbetou Keuschovou, ktorá zostala žiť v Krahuliach. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
kolonizácie Nemci. Krahule patrili do tzv. ostrova karpatských Nemcov na strednom Slovensku – Hauerlandu.
Cez víkend oslávila obec 670 rokov svojho založenia. Na oslavu prišli aj rodáci z Nemecka, ktorí sa museli po vojne odtiaľto vysťahovať. Spomínalo sa na príbuzenské vzťahy, detstvo, nikto neobišiel miestny cintorín. Každý z rodákov tu má pochovaného niekoho z predkov.
Šesťdesiatšesťročná Maria Jorke-Schniererová žije v Dargune. Na strednom Slovensku vyrástlo niekoľko generácií jej predkov. Po vojne sa odsunu nevyhla ani jej rodina. Dodnes si na to spomína s nostalgiou.
„Od konca vojny sa mi podarilo vrátiť späť iba niekoľkokrát. Táto oslava je desiata. Za socializmu to bolo veľmi ťažké,“ spomína si pani Maria. Jej rodina sa usadila v Dargune, bývalej NDR. Obyvatelia z východného Nemecka mali v tom čase kontakt s rodákmi o niečo jednoduchší ako tí, čo žili v západnom Nemecku. Ani tak sa im však nevracalo ľahko.
„Veľmi som túžila vidieť svoje rodisko. Podarilo sa mi to až po rokoch. Učila som v materskej škole, ktorá mala dobré kontakty so škôlkou v Poprade. Zorganizovali sme výmenný pobyt. Z Popradu som odcestovala do Banskej Bystrice a potom pešo do Tajova a na Skalku. Odtiaľ je to na Krahule iba na skok. Bolo niekoľko rokov po vojne a rodisko som nespoznávala. Z nášho domu ostala iba maštaľ. Dodnes sú tu však ľudia, s ktorými ma spája detstvo a minulosť. Rada sa sem vraciam.“
KVETA FAJČÍKOVÁ