v septembri.
Návrh prisťahovaleckého zákona predpokladá, že tí ilegálni prisťahovalci, ktorých už raz z Apeninského polostrova vyhostili a vrátia sa, dostanú štyri roky väzenia. Ako informovali talianske médiá, doteraz bol návrat prisťahovalca trestaný v rozmedzí dvoch až šiestich mesiacov odňatia slobody.
Len s pracovnou zmluvou
Návrh zákona umožňuje vstup iba cudzincom, ktorí do Talianska pricestujú s pracovnou zmluvou, pričom nevyhovujúceho kandidáta môžu úrady vyhostiť do jedného týždňa so zákazom návratu na desať rokov. Na porovnanie, doteraz sa musel ilegálny imigrant „talianskej čižme“ vyhýbať päť rokov. Počet prisťahovalcov sa bude podľa predkladateľov návrhu určovať podľa potreby pracovného trhu.
Zákon Bossi - Fini má ešte ďalšie novinky. Prísnejšie postihuje tých, čo sa dopúšťajú trestného činu obchodovania s prisťahovalcami. Avšak cudzinca, ktorý je predmetom priestupku, považuje za obeť a zabezpečuje mu právo na ochranu. Na druhej strane prísne trestá skúpejších zamestnávateľov, ktorí poskytujú robotu lacnej prisťahovaleckej pracovnej sile. Podľa návrhu riskujú až dvojročné väzenie. Zamestnávateľ musí, okrem iného, ďalej vydokumentovať, že jeho pracovná sila má strechu nad hlavou.
Rodina zostane doma
Azda najpolemickejšia časť návrhu prisťahovaleckého zákona sa vzťahuje na rodinu. Imigrant, ktorý žije v Taliansku legálne, si totiž môže k sebe prizvať iba malé deti a manžela či manželku. Ďalších príbuzných musí nechať doma.
Ako prvá sa tradične proti navrhovanému zneniu zákona postavila ľavicová opozícia. Podľa exministerky Livie Turcovej, mimochodom spoluautorky predchádzajúceho prisťahovaleckého zákona, je Berlusconiho návrh „neľudský, pretože bojuje s ilegálnymi imigrantmi hrozbou väzenia“.
Na druhej strane tá najumiernenejšia časť pestrofarebnej Berlusconiho koalície - bývalí Kresťanskí demokrati - oslavovala. Z návrhu sa im podarilo vytlačiť časti, podľa ktorých na väzenie stačí už i to, že sa prisťahovalcovi podarí do Talianska ilegálne dostať. Rovnako z návrhu vyškrtali povolenie, na základe ktorého by mohli bezpečnostné sily strieľať na člny pašerákov s ľuďmi.
Oslavovať však v prípade schválenia navrhovaného zákona môžu i postfašisti a Liga Severu. Prísnejšia kontrola ilegálnej imigrácie bola jednou z volebných priorít oboch strán, ktoré sú súčasťou koalície, z Berlusconiho Domu Slobody.
JURAJ TOMAGA