e, spôsobilo však pravdepodobne menej škôd. Nepríjemné následky sa už ohlásili.
Predstavitelia Sinn Fein - politického krídla Írskej republikánskej armády (IRA) - včera naznačili, že pozastavenie severoírskej vlády môže znamenať, že stiahne svoju ponuku na odzbrojenie. Zásadný prelom v stagnujúcich rokovaniach by sa tak opäť výrazne oddialil.
Londýn však v skutočnosti nemal na výber. Mohol si vyberať len medzi pozastavením vlády a vypísaním nových severoírskych volieb. Tie by podľa analytikov len posilnili odporcov mierových rozhovorov a znamenali by tak katastrofu. „Bolo to, ako keby ste museli vyskočiť z okna a mohli by ste si len vyberať, či skočíte z 20., alebo 19. poschodia,“ opísal situáciu pre BBC jeden z pozorovateľov.
Britský minister pre Severné Írsko John Reid bol optimista. „Myslím si, že v priebehu týždňa alebo dvoch sa ukáže, že sme sa nedostali do slepej uličky, ale že toto krátke pozastavenie sa stane základom pre pokrok.“
Pozastavenie vlády sa v skutočnosti v Severnom Írsku veľmi neprejavilo. Obyvatelia provincie to nepocítili, pretože v dovolenkový letný víkend sa toho nedeje veľa ani tam.
Kríza v rokovaniach pretrváva od začiatku júla. Vtedy podal severoírsky premiér David Trimble demisiu. Trimble, ktorý zastupuje probritských protestantských unionistov, tak reagoval na nulový pokrok pri odzbrojovaní katolíckej IRA. Republikáni tvrdia, že unionisti robia prieky a v skutočnosti blokujú mierové rozhovory. Minulý týždeň totiž IRA ponúkla plán na „kompletné a overiteľné“ odzbrojenie, Trimble ho však odmietol. Nevrátil sa na čelo vlády a prinútil tak Londýn zobrať provincii jej autonómnu vládu.
Po rezignácii premiéra sa musí obnoviť fungovanie vlády do šiestich týždňov. Tento termín vypršal v sobotu. Aby nemuseli nasledovať voľby, Reid využil medzeru v zákone a vládu len na 24 hodín pozastavil. Británia tvrdí, že tým pádom sa šesťtýždňová lehota počíta od začiatku. Unionisti s republikánmi sa tak musia dohodnúť do 24. septembra.
MATÚŠ KOSTOLNÝ