Všetko, čo ste chceli vedieť o kmeňových bunkách

Americký prezident George Bush sa v noci na včera vyslovil za obmedzený výskum kmeňových buniek z federálnych programov. Bush prisľúbil obmedzené štátne dotácie na približne 60 existujúcich projektov zaoberajúcich sa výskumom kmeňových buniek odobraných .

Americký prezident George Bush sa v noci na včera vyslovil za obmedzený výskum kmeňových buniek z federálnych programov. Bush prisľúbil obmedzené štátne dotácie na približne 60 existujúcich projektov zaoberajúcich sa výskumom kmeňových buniek odobraných z ľudských embryí. Agentúra Reuters priniesla odpovede na niektoré otázky týkajúce sa kmeňových buniek.

Čo je to kmeňová bunka?

Kmeňová bunka je taká, z ktorej až ďalším delením a procesom vyzrievania, počas ktorého jednotlivé bunky získavajú špecializované vlastnosti a funkcie, vznikajú zrelé bunky plniace určitú funkciu. Môže sa z nich vtedy vytvoriť akákoľvek iná bunka ľubovoľného ľudského orgánu, ktorou možno liečiť i mnoho zhubných chorôb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo sú to embryonálne kmeňové bunky?

Bunky, ktoré sa nachádzajú v ľudskom embryu a ktoré majú schopnosť nekonečného množenia a premeny na akýkoľvek typ buniek ľudského tela. Nazývajú sa aj pluripotentnými, teda majúcimi viac možností. Získavajú sa z orgánu, ktorý vznikne asi päť dní po oplodnení, ktorému sa hovorí blastocysta. Bunky na jeho povrchu vytvoria placentu a ďalšie orgány potrebné pre vývoj plodu v maternici. Vnútorné bunky vytvoria takmer všetky telové tkanivá. A práve toto sú embryonálne kmeňové bunky určené na výskum.

Čo sú to dospelé kmeňové bunky?

Tieto bunky, ktoré každý nesie vo svojom tele, zaisťujú obnovu zničených alebo opotrebovaných tkanív. Vznikajú tak, že potom, čo sa embryonálne bunky začnú špecializovať, nezanikajú, ale zostávajú v tele dospelých i detí, napríklad v mozgu, kostnej dreni alebo koži. Odtiaľ putujú po organizme, vyhľadávajú poškodené orgány a tkanivá (kosť, krv, koža či mozog) a nahrádzajú v nich mŕtve alebo nefunkčné bunky. K najznámejším patria bunky kostnej drene schopné zaistiť obnovu červených a bielych krviniek. Nazývajú sa aj multipotentné.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je kmeňový bunkový rad?

V podstate je to zhluk kmeňových buniek extrahovaných z jedného ľudského embrya. Presný počet týchto kmeňových buniek je predmetom debát vedeckej obce. Prezident Bush povedal, že ich je 60. Niektorí vedci ale tvrdia, že to nie je dosť. Na vytvorenie dostatočnej genetickej základne pre výskum ich vraj bude potrebných najmenej 100 až 200. Pretože bunkové rady vlastnia aj súkromné laboratóriá a spoločnosti, zostáva otázkou, či budú mať vedci prístup i k týmto výsledkom.

Sú lepšie embryonálne alebo dospelé kmeňové bunky?

Podľa vedcov je to zatiaľ ťažké posúdiť. K výhodám embryonálnych buniek patrí, že majú schopnosť nekonečného množenia a premeny na akýkoľvek typ buniek ľudského tela. V štádiu, keď v sebe zatiaľ nenesú žiadnu informáciu o tom, čoho sa v organizme nakoniec stanú stavebným kameňom, môžu byť teda vytvorené nové bunky podľa potreby a zadania. K nevýhodám patrí, že rovnako ako pri transplantácii orgánov ich môže pacientov imunitný systém odmietnuť. O dospelých kmeňových bunkách sa vedú spory, či sa môžu meniť a získavať tak ľahko a neobmedzene, čo sa týka kvantity, ako embryonálne. Panujú aj obavy, aký veľký vplyv majú na ich kvalitu škodlivé látky. (čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 254
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 031
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 130
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 934
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 829
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu