
Prezident Bush a päťbunkové ľudské embryo.
FOTO – ČTK/AP, REUTERS
V týchto dňoch sa rozhoduje o budúcnosti. Svet hľadá odpoveď na výzvu, ktorú postavila veda: liečiť pomocou kmeňových buniek z embryí. Vo štvrtok večer sa postavil pred kamery americký prezident George Bush a naznačil smer. Opustil pozíciu striktného konzervatívca a podporil vládne financovanie výskumu kmeňových buniek. I keď v najobmedzenejšej možnej forme.
Len pred týždňom na Bushovo odporúčanie Snemovňa reprezentantov zakázala klonovanie. Nie len to, ktoré by viedlo ku kópiám existujúcich ľudí, ale aj to, ktoré by malo slúžiť len na lekárske účely. V prípade využitia kmeňových buniek embryí Bush čiastočne pristúpil na argumenty lekárov. Využívanie embryí na lekárske účely sa podľa konzervatívcov rovná vražde. Doteraz stál s nimi v jednom rade aj Bush. Dnes to už neplatí.
Vo štvrtok mohli podľa amerických médií vidieť občania USA koniec jednej éry Bushovho prezidentovania: odklonil sa do stredu. „Myslím si, že sme svedkami posunu. V ekonomických otázkach zostáva Bush reaganovcom, ale zdá sa, že v sociálnej politke tam je ten rušivý trend,“ povedal denníku Washington Post jeden z konzervatívnych lídrov Gary Bauer. Pri minuloročných voľbách bol Bauer v Republikánskej strane Bushovým protikandidátom.
Americký prezident vo štvrtok v noci uvoľnil peniaze na výskum, ktorý by mohol zásadne zmeniť medicínu. Lekári hovoria o možnosti liečiť doteraz nevyliečiteľné choroby. Pomocou kmeňových buniek z čerstvo vzniknutých embryí by sa malo dať zabrániť Alzheimerovej či Parkinsonovej chorobe. Mali by pomôcť aj pri cukrovke, skleróze, infarkte či rakovine.
Bush vládne financovanie výskumu obmedzil, ako sa len dalo. Z daní Američanov sa bude platiť len výskum už založených línií kmeňových buniek, ktoré sú zamrazené na klinikách. Postavil sa proti vytváraniu nových embryí, ktoré by mali slúžiť len na výskum (jedno, či by vznikali klonovaním, alebo umelým oplodnením).
Pred svojím rozhodnutím sa prezident radil s desiatkami odborníkov, svojimi poradcami, ale napríklad aj s pápežom. Dlho nenachádzal riešenie. Do posledných dní vraj nenašli zhodu ani jeho najbližší poradcovia. Klasických konzervatívcov mala upokojiť aspoň pokorná rétorika. „Domnievam sa, že výskum týchto existujúcich línií kmeňových buniek, kde sa už o živote a smrti rozhodlo, by mal byť financovaný z federálnych zdrojov,“ povedal Bush a dodal, „svoje rozhodnutie som dôkladne zvážil a modlím sa, aby bolo správne.“
Podľa odporcov nebolo. „Prezident vpustil do stanu nos ťavy. Čoskoro tu nepochybne budeme mať celé zviera,“ povedal šéf výboru pre výskum rodiny Kenneth Connor. Výbor bojuje proti potratom – a za potrat považuje aj využívanie embryí na výskum.
Prezident o probléme rozmýšľal takmer dva mesiace. Tvrdil, že posudzuje len odbornú a etickú stránku veci. Podľa pozorovateľov nakoniec rozhodla vidina budúcich volieb. Podľa prieskumov verejnej mienky viac ako 60 percent Američanov výskum kmeňových buniek podporuje. To je sila, ktorú nemôže ignorovať ani Bush.
Aj preto sa republikánsky prezident vybral „do stredu“. Analytici upozorňujú, že dnes ešte nie je jasné, či to bol len jednorazový výlet, alebo dlhodobá túra.
MATÚŠ KOSTOLNÝ