a. Index má podľa agentúry v zjednodušenej forme vyjadrovať vývoj ekonomickej situácie obyvateľstva.
Bázu indexu ESO tvorí šesť čiastkových indexov, ktoré sledujú vývoj zamestnanosti, príjmov obyvateľstva, jeho výdavkov, vývoj vkladov a zohľadňuje aj kúpnu silu koruny oproti vybraným zahraničným menám.
Najvýraznejší medzimesačný prírastok zaznamenal v júni index nezamestnanosti, ktorý je konštruovaný tak, že pri poklese miery nezamestnanosti jeho hodnota rastie. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom stúpol o 0,6 percentuálneho bodu, na ročnej báze dosiahol jeho prírastok 3,7 percenta. „Toto zlepšenie je však do istej miery skreslené verejnoprospešnými prácami,“ tvrdí analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Optimistické údaje o priaznivom ekonomickom vývoji sa zatiaľ v ekonomickej sile obyvateľov neprejavujú. Index výdavkov vykázal v júni 0,2-percentný pokles, hoci v porovnaní s júnom minulého roku je jeho aktuálna úroveň o 3,4 percenta vyššia. „Napriek mohutnému predaju automobilov v posledných mesiacoch predaj v maloobchode medziročne klesá. V hoteloch a reštauráciách sú poklesy dvojciferné, v neobchodných organizáciách sú dokonca viac ako 20 percent,“ zdôraznil Ódor. „Klasický“ maloobchod, očistený od údajov o predaji automobilov a súvisiaceho predaja pohonných látok) má podľa neho negatívny trend už štyri mesiace za sebou.
Po niekoľkomesačnom raste, ktorý index ESO vykazoval od augusta minulého roka, jeho hodnota od marca stagnuje. V porovnaní s jeho hodnotou v júni 2000 narástol len o 0,8 percenta. Očakávať výraznejšie zvýšenie ekonomickej sily v nasledujúcich mesiacoch je podľa Slovenskej ratingovej agentúry nereálne. „Trendy jednotlivých čiastkových indexov neukazujú dramatické zlepšenie ani v druhej polovici roka,“ dodal Ódor.
MICHAL NALEVANKO