Ľuďom na Slovensku prekážajú skíni, ale neprekážajú im pravicoví extrémisti. Podľa prieskumu agentúry Markant z januára tohto roku by bolo proti tomu, aby sa do susedstva nasťahoval skín, skoro 73 % opýtaných. Podľa prieskumu Sociologického ústavu SAV z konca roku 1999, ktorého výsledky sa zverejňujú dnes, by za suseda nechcelo pravicového extrémistu len 17,4 %.
Sociologička Zuzana Kusá zo SAV hovorí, že skíni sa u nás na rozdiel od Čiech prejavujú ako „nemé tváre“, a preto ich ľudia spájajú len s násilím. Okrem toho „ľudia u nás nemajú skúsenosť, čo je to žiť s teroristom pod jednou strechou. Nevedia, čo si pod slovom extrémista majú predstaviť“.
Výsledky prieskumov sú podobné pri vzťahoch k Rómom. Róma ako suseda v roku 1999 podľa Markantu odmietalo 86 % opýtaných. Podľa SAV 77,2 %.
Zuzana Kusá tvrdí, že rozdiely sú dané položenou otázkou. Ak majú ľudia z otázky pocit, že im prisťahovanie Róma hrozí ihneď, reagujú stresovo a skôr sú proti. Tak to bolo v prieskume Markantu. Markant neskôr zistil, že do začiatku tohto roku kleslo odmietanie Rómov na 66 %.
Podľa sociologického ústavu a prieskumu MVK v deväťdesiatych rokoch nevraživosť k Rómom stúpala. Kusá: „Slováci sú na prvom mieste v Európe vo vyznávaní názoru, kto nepracuje, zlenivie. Nepracujúcich si spájajú s kriminálnikmi.“ Čím viac Rómov je nezamestnaných, tým viac ich odmietame.
Zároveň však na Slovensku klesá odpor k príslušníkom iných rás a vôbec ľuďom s odlišným životným štýlom. Výnimku tvoria práve Rómovia. „Ľudia nevnímajú Rómov ako predstaviteľov inej rasy. Skôr si ich spájajú so skupinami, ktoré ohrozujú ich bezpečie. Predstava, že Róm sa riadi podľa svojich vlastných rozporných noriem, je u nás i mediálne živená,“ tvrdí Z. Kusá.
Podľa odborníkov veci neprospieva ani to, že každá vláda po nástupe začne budovať vlastnú, úplne novú koncepciu riešenia rómskej otázky. Zároveň nie je vôľa riešiť „drobné veci“, priamo v rómskych komunitách. Pribúdajú len prieskumy, brožúry a podivné semináre.
Omnoho netolerantnejší ako Slováci sú k ľuďom inej rasy napríklad Maďari. Prieskum ukázal, že Slovensko sa v postojoch blíži k európskemu priemeru. Vyplýva z neho napríklad i to, že Belgičania platia dane neochotnejšie ako my.
Nepriaznivé výsledky sme i v minulosti dosahovali v porovnaní s Českou republikou, tá je však na európske pomery veľmi tolerantná, liberálna a morálna. Zároveň aj „bezbožnejšia“. (fw)