
FOTO - REUTERS
Diváci na sydneyskom štadióne Australian aplaudovali, odborníci krčili ramenami. Američania pobehovali: „Konstan Who?‘‘, a nesmelo si odpovedali: „Konstan the Greek.“ Na olympiáde ešte nikdy nezvíťazil taký neznámy bežec na krátkych tratiach, akým bol Kostadinos Kedéris. Rodák z Mytilene (nar. 11. júla 1973), pôvodným povolaním učiteľ, vrátil po dvadsiatich rokoch olympijský titul na dvojstovke Európe. V roku 1980 zvíťazil na moskovskej olympiáde legendárny Talian Pietro Mennea, vtedajší svetový rekordér časom 19,72 s.
V Sydney na dvojstovke neštartoval Greene ani Boldon, s Grékom ale nerátal skutočne nikto, iba on sám. „Ste prekvapení? To ja som s víťazstvom rátal,“ čudoval sa Kedéris, menší šprintér s redším účesom a diabolským záverom. Potom hrdo povedal: „Som druhým gréckym olympijským víťazom.“ Pastier Pyridon Louis si bežal po olivový veniec v sukničke zo skutočného Marathónu do Atén v roku 1896. Gréci mali takmer storočnú olympijskú pauzu. Prerušila ju najskôr žena Paraskevi Patoulidouová v Barcelone 1992 na 100 m prek., z mužov až Kedéris.
Prekvapenie z jeho zlatej bolo na mieste. V tabuľkách figuroval na zastrčených miestach raz pod menom Konstantinos Kenteris, inokedy Kenderis. Dalo sa vyčítať, že bol šiesty na juniorskom svetovom šampionáte 1992, štvrtý na prvých ME do 23 rokov, dlho bol skôr špecialistom na 400 metrov.
Bežec, ktorý pripomína Menneu ľahkým štýlom a úžasnou akceleráciou, hoci je na pohľad fyzicky silnejší, zažiaril a neodišiel. Gréci všeobecne neobsadzujú mítingy, poväčšine iba domáce. Kostadinos vyhral v tejto sezóne aténsky v dobrom osobnom rekorde 20,10 s, potom ešte štartoval na menšom mítingu v Brémach, kde zvíťazil za 20,30 s. Schovával sa a chystal na Edmonton.
Už nebol neznámym atlétom, ale iste nie favoritom. Ani po odstúpení Greena, Boldona, ani po zranení lídra tohtoročných tabuliek Ramona Claya. Grék postupne víťazil - rozbeh 20,46, štvrťfinále 20,30, semifinále 20,03 - najlepší čas roka, finále 20,04. Kedéris vyhral náskokom triedy (o 16 stotín), väčším rozdielom víťazili Calvin Smith na úvodnom helsinskom šampionáte, dva razy famózny Michael Johnson a aj Boldon pred Fredericksom v Aténach 1997 (o 19 stotín).
Grékov triumf v Edmontone je prvým európskym vôbec, premiérovým bežca bielej pleti. Do finále sa od úvodných MS v Helsinách 1983 prebojovali iba dvanásti šprintéri starého kontinentu, štyria stáli na stupni víťazov: bronzový Mennea (1983), strieborný Francúz Quenéhervé, bronzový Brit Regis (1987) a strieborný Regis (1993).
Po úspechu sa patriot Kedéris nezaprel. Najprv dobehol ku gréckej skupinke a bronzovej z ženskej stovky Ekateríne Thánouovej galantne pomohol cez zábradlie na dráhu. Behal po červenom tartane typu Mondo s národnou vlajkou a potom so zástavou olympiády 2004 v Aténach. Gréci sa chystajú na veľké domáce predstavenie.
„Som rád, lebo celé Grécko sa teší na olympiádu. Na mňa sa v tej súvislosti zvyšuje tlak, ale rád ho vydržím,“ povedal sebavedome 28-ročný Kostadinos Kedéris, ktorý si chce teraz oddýchnuť s rodinou a pošampionátové mítingy vynechá. To, že chýbali Greene a Boldon označil za ich problém.
PETER FUKATSCH