o miesta Japonsko a zaradila sa v rebríčku najväčších ekonomík za Spojené štáty americké, vyplýva zo správy agentúry Reuters.
Podľa investičnej banky na dosiahnutie tohto cieľa bude potrebné, aby Čína urobila výrazný pokrok pri reforme svojho hospodárstva. MSDW si myslí, že ekonomike najľudnatejšej krajiny sveta by mal pomôcť blížiaci sa vstup do Svetovej obchodnej organizácie, kam sa Čína pokúša dostať už trinásť rokov.
Hodnota americkej ekonomiky v minulom roku prekročila hranicu desiatich biliónov dolárov. Hodnota čínskej ekonomiky bola v rovnakom období len jeden bilión dolárov, ale podľa MSDW do dvadsiatich rokov bude výkonnosť čínskej ekonomiky tam, kde je americké hospodárstvo dnes.
Reuters tvrdí, že Čína je v súčasnosti šiestou najväčšou ekonomikou na svete a zároveň patrí aj medzi najväčších exportérov na svete. Podľa Any Xie z americkej investičnej banky hranicu desiatich biliónov dolárov by mohla Čína prekonať už o 15 rokov. „Kľúčom k úspechu je agresívna reštrukturalizácia s cieľom zefektívniť alokácie kapitálu a odstrániť inštitucionálne bariéry rastu,“ uvádza Xie vo svojej správe. „Veríme, že nadišiel čas, aby sme zlepšili výhľady na ďalší vývoj Činy a výrazne zvýšili pravdepodobnosť, že zaradenie sa do kategórie krajín so strednými príjmami je za dverami.“
Ak by Čína ozdravila svoju ekonomiku, tak by jej ročný rast hrubého domáceho produktu v najbližších rokoch mohol prekonať hranicu 10 percent. Ak by však reformy postupovali len pomaly, aj tak by rast čínskej ekonomiky vďaka vstupu do medzinárodných obchodných štruktúr mohol dosiahnuť približne sedem percent ročne. Xie však verí, že optimistický scenár nie je nerealistický, ak by nová generácia čínskych vodcov bola proreformne orientovaná, uzatvára Reuters.
GABRIEL KÁDASI