BRATISLAVA - Zamestnancom telekomunikačného sektora, kam okrem troch slovenských operátorov patria aj internetové firmy, sa životná úroveň zvyšuje naďalej najrýchlejšie. Ich reálne mzdy, teda mzdy očistené o infláciu, vzrástli za prvých šesť mesiacov oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 12,7 percenta. Je to ďaleko viac ako vo všetkých iných odvetviach hospodárstva. Najvyššiu dynamiku rastu vykazuje telekomunikačné odvetvie aj v medziročnom porovnávaní jednotlivých mesiacov. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR.
Mierny rast životnej úrovne mohli počas prvého polroka zaznamenať aj ľudia pracujúci vo veľkoobchode a v priemysle - o 4,1, resp. o 2 percentá. Zamestnanci iných sektorov boli na tom v priemere horšie a ich priemerná reálna mzda bola počas prvých šiestich mesiacov nižšia ako vlani v rovnakom období. Tento negatívny trend sa s pribúdajúcimi mesiacmi prehlbuje a ich životná úroveň klesá aj pri medziročnom porovnávaní jednotlivých mesiacov. Napríklad v stavebníctve klesla reálna mzda v júni oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 3,1 percenta.
„V júni pokračoval medziročný rast počtu zamestnancov v odvetviach priemysel (o 1 %), nehnuteľnosti, prenajímanie a ostatné verejné služby (o 2,7 %). Vyššia ako pred rokom bola zamestnanosť aj vo veľkoobchode (o 0,8 %) a v doprave (o 1,4 %),“ informoval štatistický úrad. Tendencia poklesu pretrvávala v stavebníctve (o 3,2 %), maloobchode, hoteloch a reštauráciách (o 15,4 %), pošte a telekomunikáciách (o 3,4 %).
V priemere za 1. polrok zamestnával priemysel 553,7 tis. ľudí, maloobchod, hotely a reštaurácie 207,2 tis. ľudí, veľkoobchod 150,5 tis. ľudí, prenajímanie nehnuteľností 123,6 tis. ľudí, stavebníctvo 120,5 tis. ľudí, doprava 100,3 tis. ľudí a pošta a telekomunikácie 34,1 tis. ľudí.
TOMÁŠ VELECKÝ