Uviedol to v súvislosti s návrhom, ktorý údajne vyslovila bezpečnostná poradkyňa amerického prezidenta Condoleeza Riceová, keď v júli s ruským vedením rokovala o americkom projekte protiraketovej obrany NMD. „Otvorenie tejto otázky považujem za odvážne a mimoriadne zaujímavé,“ pripojil sa do diskusie Schröder. Ruské ministerstvo zahraničných vecí Schröderove slová zatiaľ nekomentovalo. Vraj chce vyčkať na ďalšie podrobnosti.
Moskva má s alianciou po založení spoločnej rady v roku 1997, ktorá sa stala fórom konzultácií, osobitné vzťahy. Sporným bodom však naďalej zostáva plánované rozšírenie NATO na východ, najmä o baltické štáty. Obavy Ruska sa nepodarilo rozptýliť ani nemeckému ministrovi obrany Rudolfovi Scharpingovi, ktorý sa začiatkom týždňa stretol v Petrohrade so svojím kolegom Sergejom Ivanovom. Po spoločnej večeri na krížniku Aurora Scharping povedal: „Rozširovanie NATO ma slúžiť výlučne na ochranu európskej a globálnej bezpečnosti.“ Ivanov však dodal: „Ako máme ruskej spoločnosti vysvetliť, že aj po skončení studenej vojny pokračuje expanzia jedného vojenského bloku?“
Určitý pokrok obaja ministri zrejme dosiahli v otázke modernizácie bojových lietadiel z čias Sovietskeho zväzu, ktoré ešte slúžia v štátoch bývalej Varšavskej zmluvy. Aj nemecké letectvo má niekoľko bojových lietadiel typu MIG-29 z arzenálu NDR. Podľa Ivanova by sa príslušná dohoda mohla v Moskve podpísať na budúci týždeň v rámci leteckého veľtrhu MAKS.
Rusko a Nemecko by vraj mohli spolupracovať aj pri modernizácii lodí a ponoriek s naftovým pohonom.
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, BONN