
FOTO – INTERNET
Riadiace posty budú patriť ľuďom, ktorí okrem prirodzených manažérskych schopností ovládnu aj moderné technológie. S prílevom kapitálu prídu do ekonomiky aj nové požiadavky na úroveň našich manažérov. Tým, v porovnaní s ich kolegami na Západe, chýbajú skúsenosti a poznanie, že manažment nevyžaduje detailnú znalosť výrobného procesu, ale znalosť práce s ľuďmi.
Guru česko-slovenskej personalistiky je Jiří Stýblo. Je to manažér teoretik, o ktorom sa učia študenti ekonomických škôl, je autorom množstva kníh a publikácií venovaných manažmentu. V utorok ocenilo jeho viacročný prínos pre slovenský personálny manažment Združenie pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov cenou v kategórii osobností personálneho manažmentu. SME hovorilo s JIŘÍM STÝBLOM o súčasnosti a budúcnosti manažmentu v našich podmienkach.
Sú naši manažéri kvalitní?
„Majú podstatne menej skúseností s prácou vo veľkých korporáciách. V našich podmienkach riadia manažéri väčšinou úzke celky a navyše ide z veľkej časti o špecialistov, ktorí si neuvedomujú, že prvoradá je práca s ľuďmi. Často zbytočne sústreďujú svoju pozornosť napríklad na detaily vo výrobnom procese. Ale som optimista. Nemôžeme si dovoliť mať zlý manažment, pretože taký neobstojí v zahraničnej konkurencii.“
Ako zhodnotiť manažéra?
„Manažment všade na svete, Slovensko a Česko nevynímajúc, je buď kvalitný alebo nekvalitný. Rozhodujúcim meradlom kvality sa stáva pridaná hodnota, ktorá predovšetkým zaujíma vlastníka a vo svete sa stáva hlavným kategorickým ukazovateľom. Pre zvyšovanie pridanej hodnoty je samozrejme potrebná spokojnosť zákazníka.“
Ako požiadavky na manažéra menia nové technológie?
„Budú mať obrovský vplyv. Ak hovoríme o vlnách technickej revolúcie, tak internet je tou poslednou vlnou, ktorú práve prežívame. Každý už pozná e-commerce, e-business či vyhľadávanie a umiestňovanie ľudí prostredníctvom internetu. Napríklad v USA sa tento spôsob uplatňuje v porovnaní s klasickými oveľa viac ako pred tromi rokmi. Prvý rozhovor medzi záujemcom o prácu a personalistom väčšinou prebieha cez sieť. Nevýhodou je ‘odľudštenie‘. Metódou pokusu a omylu sa však vyselektujú oblasti, ktoré sa budú robiť osobným kontaktom a ktoré prostredníctvom digitálnych technológií. Medzi takýmito oblasťami napríklad zostane personálna administratíva.“
Slovensko čaká na prílev zahraničného kapitálu. Budú noví vlastníci získavať manažérov medzi našimi ľuďmi?
„Dá sa predpokladať, že kapitál bude spojený s určitými požiadavkami. Je to príležitosť pre novú generáciu manažérov a starí budú musieť odísť. Ak by sme hovorili o veku, predpokladám, že budúcnosť dnes majú v rukách 30- až 40-roční a mladší. Tak ako bol pred desiatimi rokmi v našich končinách jazyk zárukou úspechu, teraz je ňou internet. Zvládnu to len tí, pre ktorých bude aj internet prirodzenou súčasťou ich znalostí.“
Aké majú možnosti získať skúsenosti?
„Neviem, aká je situácia v slovenskom školstve, ale v ČR dochádza k inflácii ponuky vzdelávacích programov pre manažérov. Problém teda nie je v tom, že by nebola možnosť získavať vzdelanie, ale spočíva v neochote investovať čas a peniaze. Manažéri často podceňujú vzdelávanie a odmietajú študovať. Treba si uvedomiť, že ide o investíciu, ktorá má svoju návratnosť.“
JURAJ JAVORSKÝ