
Dvojročné gorilie mláďa Kira sa v prítomnosti svojej matky Kiki (vzadu) pustila do narodeninovej torty. V zoologickej záhrade v Bostone oslávila svoje druhé narodeniny. FOTO - TASR/AP
Nedávny ostrý verejný útok mocných tureckých generálov na vicepremiéra odráža hlbšie nepriateľstvo armády voči politickým vodcom usilujúcim sa zvládnuť reformu a finančnú krízu v krajine. Generálny štáb vydal v utorok večer vyhlásenie, v ktorom obvinil vicepremiéra a vodcu Vlasteneckej strany Mesuta Yilmaza, že sa snaží vytĺcť politický kapitál útokmi na armádu. Yilmaz v sobotu na zjazde strany naznačil, že politickú reformu v Turecku stále blokuje „syndróm národnej bezpečnosti“. No vzápätí jeho strana poprela, že by Yilmaz chcel vyjadriť opovrhnutie armádou.
Zdĺhavá diskusia medzi generálmi a vysokopostavenými členmi vlády Bülenta Ecevita by sotva pomohla trhu, ktorý odráža všetky politické turbulencie. Armádu stále mnohí považujú za garanta stability, ktorý „ochráni“ Turecko pred hrozbou islamského radikalizmu a kurdského separatizmu. „Ak dospela ekonomika Turecka do bodu bankrotu, ak sa nepodniká nič proti tým, ktorí priviedli ekonomiku do tohto stavu a ak politickú stabilitu nemožno dosiahnuť, nie je rozumné hodiť všetky tieto problémy na koncepciu národnej bezpečnosti a nie je to ani spravodlivé. Zároveň je to aj nebezpečné,“ odkázala armáda vláde v utorkovom vyhlásení.
Útok a protiútok
Mocná armáda odpovedala za kritiku kritikou systému spoliehajúceho sa na kombináciu straníckeho a osobného mecenášstva, ktorý uvrhol krajinu do obrovských dlhov. Až teraz po náraze na dno a februárovej finančnej kríze - aj to za cenu búrlivej vnútroštátnej diskusie - má reforma v Turecku šance. Armáda zachovávala zdržanlivosť v čase krízy, keď líra stratila polovicu svojej ceny a státisíce ľudí prišli o zamestnanie.
Yilmaz skrížil meče s vojakmi už aj v minulosti v otázkach korupcie politického života. „Namiesto zaistenia stability nám potreby národnej bezpečnosti znemožňujú urobiť kroky, ktoré by poskytli našim občanom pocit istoty a národnej hrdosti,“ povedal v sobotu Yilmaz.
Dvojité zlo
Yilmaz, minister zodpovedný za integráciu do EÚ, sa ocitá v konflikte s konzervatívnymi silami brániacimi sa reformám. Armáda sa domnieva, že reforma môže rozpútať „dvojité zlo“ - kurdský separatizmus a militantný politický islam, ktoré spolu regionálnymi hrozbami ospravedlňujú zvláštnu úlohu armády. Vplyv generálov pritom siaha do najvyšších kruhov v politike - štyrikrát zosadili vládu.
Spor Yilmaza a generálov zarezonoval na tureckých trhoch zraniteľných aj najmenšími politickými otrasmi od februárovej krízy. Konflikty v rámci vratkej koalície týkajúce sa reforiem podporovaných MMF v Turecku odrážajú trhy nebývalou infláciou a nárastom úrokových sadzieb. Z najväčšej finančnej krízy vyvolanej roztržkou prezidenta a premiéra vo februári sa Turecko pomaly pozviechava vďaka zahraničným balíkom pomoci. Zahraničné peniaze a rovnako aj budúce členstvo v EÚ sú však viazené na úspech politických a ekonomických reforiem. Generálny štáb je ochotný všetky podporiť - okrem tých, ktoré vyžadujú ústupky v oblasti národnej bezpečnosti. „Dvojitého zla“, rozdeleného Cypru a územných sporov s Gréckom - teda toho, čo Yilmaz nazval syndrómom národnej bezpečnosti. (reuters)