BRATISLAVA – Hydrostav Bratislava, jedna z najväčších slovenských stavebných spoločností, bude pokračovať v prepúšťaní aj tento rok. Znižovanie zamestnaneckého stavu sa začalo v roku 1997, keď spoločnosť zamestnávala približne 7500 ľudí. V decembri 2000 už v Hydrostave pracovalo iba 4000 zamestnancov.
„Vzhľadom na neúspechy z roku 1999 bol minulý rok rokom reštrukturalizácie. Tá spočívala predovšetkým v znižovaní nákladov a zoštíhľovaní firmy,“ skonštatoval obchodný riaditeľ Hydrostavu František Géc. Tohtoročný plán hovorí o 3,5-tisícovom priemernom počte zamestnancov.
Okrem počtu zamestnancov klesajú Hydrostavu aj tržby. Tie minuloročné by nemali presiahnuť 6,4 miliardy korún. Géc vidí príčiny poklesu v slabých stavebných výkonoch v celej ekonomike. „Na Slovensku vlani stavebné výkony predstavovali približne 60 miliárd, zatiaľ čo napríklad v Česku to bolo 260 miliárd korún,“ povedal.
Naopak, Hydrostavu sa minulý rok podarilo dostať z červených čísel a mal by vykázať zisk. „Predpokladám, že sa bude pohybovať v intervale 15 až 25 miliónov korún,“ viedol Géc.
Medzi najväčšie stavby realizované Hydrostavom patrí okrem diaľnic aj participácia na tuneli Branisko, vybudovanie trnavského diaľničného privádzača a výstavba 1. a 2. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. „Padla nám objednávka na dostavbu 3. a 4. bloku, pretože ju zadávateľ zrušil. Podobne to bolo aj so sústavou vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros,“ povedal Géc.
Hydrostav sa spolu s Váhostavom a firmou Zipp podieľal aj na výstavbe novej budovy NBS v Bratislave. V súčasnosti najväčšou realizovanou stavbou Hydrostavu je diaľničný úsek Ladce – Sverepec.
Hydrostavu sa nedarí získavať zákazky v zahraničí. „Pokúšame sa zúčastňovať zahraničných tendrov. Zatiaľ sme vždy skončili neúspešne,“ doplnil Géc. Zámer spoločnosti na tento rok hovorí o 15-percentnom podiele exportu na jej celkových výkonoch.
TOMÁŠ VELECKÝ