Tokio 9. augusta (TASR) - Počet Japoncov, ktorí si v roku 2000 sami siahli na život, mierne poklesol prvýkrát za obdobie šiestich rokov, avšak už tretí rok za sebou stále presahuje 30.000 prípadov, informovala dnes japonská polícia v správe zverejnenej japonskými médiami.
V súvislosti s ponurou ekonomickou situáciou národa však počet ľudí, ktorí si siahli na život kvôli obavám z dlhov a nezamestnanosti, mierne vzrástol, uvádza správa japonskej Národnej policajnej agentúry (NPA), ktorú priniesla britská agentúra Reuters.
Počet samovrážd v Japonsku v minulom roku dosiahol číslo 31.957, čo je pokles o 3,3 percenta v porovnaní s rekordným počtom 33.048 ľudí, ktorí sa zabili v roku 1999.
Samovražda je často považovaná v Japonsku za prostriedok úteku pred hanbou alebo záchranou milovaných blízkych pred rozpakmi alebo finančnou stratou. Najrozšírenejšie japonské náboženstvá - buddhizmus a šintoizmus - nepovažujú samovraždu za tabu. Z celkového počtu samovrážd sa 70 percentami na nich podieľali muži, čo bolo v 22.727 prípadoch. To je o 785 menej v porovnaní s predchádzajúcim rokom - 1999. Naproti tomu iba 9230 žien spáchalo samovraždu, čo je pokles o 306 prípadov v porovnaní s rokom 1999.
Počet ľudí, ktorí sa zabili v súvislosti s problémami okolo zaistenia svojho živobytia - ide zväčša o dlhy alebo nezamestnanosť, stúpol na 6838, to je o 80 viac v porovnaní s rokom 1999. Počet samovrážd tých, ktorí stratili prácu, stúpol o 139 na 1335 prípadov. Muži sú pravdepodobne ťažie zasiahnutí zdĺhavým spomaľovaním japonskej ekonomiky, ktoré zvýšilo mieru nezamestnanosti v júni na rekordných 4,9 percenta už druhý mesiac za sebou.
Približne 60 percent samovrážd majú na "svedomí" muži a ženy vo veku nad 50. rokov a vyššie. Možno to spojiť s faktom, že zdravotné problémy boli najčastejším spoločným dôvodom ľudí, ktorí si siahli na život.
Spojené štáty majú zhruba ten istý počet samovrážd ročne, ale ich populácia je dvojnásobná v porovnaní s Japonskou. Na druhej strane sa čoraz viac Japoncov obracia k službám, ktoré ponúkajú pomoc. Napríklad v júli tokijská poradná núdzová linka informovala, že minulý rok zaznamenala najväčší počet volaní vo svojej 30-ročnej histórii, ktoré súviseli so samovražednými sklonmi.