JERUZALEM, GAZA, WASHINGTON, KÁHIRA - Arielovi Šaronovi včera svetoví politici blahoželali k zvoleniu za premiéra. Výrazné obavy z toho, že by politika šéfa strany Likud mohla priniesť radikalizáciu vývoja na Blízkom východe, vyjadrovali iba tradiční nepriatelia Izraela. Ešte aj vodcovia umiernených arabských krajín a Palestínčanov tvrdili, že si treba počkať na Šaronove činy. V tomto zmysle reagoval egyptský prezident Husní Mubarak. Jordánsky kráľ Abdulláh II. tvrdil, že budúcnosti Jordánska sa zmeny v Izraeli vôbec nedotýkajú.
Palestínsky prezident Jásir Arafat vyjadril nádej, že mierový proces bude pokračovať, a pripomenul, že rešpektuje výsledky izraelských volieb.
Vo Washingtone sa prezident George Bush zdvorilo „teší na spoluprácu s novým premiérom“. Je však isté, že to bude spolupráca menej intenzívna, ako bola medzi Barakom a Billom Clintonom. Nový americký prezident nemá v úmysle osobne sa angažovať v politike na Blízkom východe tak, ako to robil jeho predchodca.
Švédsko v mene EÚ a aj jednotlivé európske štáty adresovali Šaronovi výzvy, aby zotrval v mierovom procese. „EÚ verí, že pán Šaron ako premiér dokáže udržať hybnú silu v mierovom procese v súlade so želaním všetkých zúčastnených strán,“ uvádza sa vo vyhlásení švédskeho predsedníctva EÚ. V podobnom zmysle reagovalo aj Rusko.
Na vojnu sa však pripravuje Irak. „Začali sme na príkaz prezidenta Saddáma Husajna zostavovať prvú dobrovoľnícku brigádu armády Al-Kuds aš-Šaríf na oslobodenie Palestíny od Stredozemného mora po Jordánsko,“ povedal člen Rady revolučného velenia Alí Hasan Madžíd. (čtk, reuters, kl)