Američania sa v posledných rokoch súdia menej

NEW YORK - Američania sa stále menej dožadujú na súdoch satisfakcie za osobné ujmy. Trend obracať sa na súd s každou, aj banálnou záležitosťou, zvlášť bežný v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, začína slabnúť. Teraz si Američania spory vybavujú častej


Teplotami okolo 18 stupňov Celzia v týchto dňoch do Švajčiarska predčasne zavítala jar. Jej príchod zvestuje aj pole rozkvitnutých snežienok pred univerzitou v St. Gallene. Ešte vyššiu, rekordnú, teplotu namerali v porýnskom Freiburgu na juhozápade Nemecka - 19,5 stupňa Celzia. Deň predtým napadlo na severe Nemecka miestami až pol metra snehu, ktorý sa však vzápätí roztopil. FOTO - TASR

NEW YORK - Američania sa stále menej dožadujú na súdoch satisfakcie za osobné ujmy. Trend obracať sa na súd s každou, aj banálnou záležitosťou, zvlášť bežný v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, začína slabnúť. Teraz si Američania spory vybavujú častejšie mimosúdnou cestou alebo na ne jednoducho zabudnú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nápor na justíciu začal ochabovať pred šiestimi rokmi po explózii súdnych prípadov v 70. a 80. rokoch, z ktorých sa datujú najkrikľavejšie prípady prisúdenia miliónových odškodnení. Na kalifornských súdoch za toto obdobie napríklad počet žalôb tohto charakteru poklesol o polovicu.

Tento trend čiastočne vysvetľuje úspešné ťaženie podnikov a poisťovní, ktorým sa podarilo zmeniť zákonodarstvo tak, že sa zablokovala súdna cesta k lukratívnym kompenzáciám. Veľa sudcov zavesilo svoje poslanie na klinec a prešlo do súkromnej sféry, aby sa venovalo radšej mimosúdnemu sprostredkovaniu. Právnici sa pýšia zásluhou na tom, že časté procesy o odškodnení viedli k zlepšeniu bezpečnosti pracovného prostredia a k skvalitneniu výrobkov a služieb. Údajne sa zmenila sa aj spoločenská klíma - imidž Američana s odvahou pustiť sa do boja s veľkými konglomeráciami teraz nahrádza komická postavička, ktorá sa škriepi pre tie najbanálnejšie motívy, a to sa dnes spoločensky trestá - posmechom. I keď nájdu sa aj takí - napríklad organizácie na ochranu spotrebiteľov - ktorí považujú pokles žalôb za prejav spoločenskej apatie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štatistík Skupiny pre štúdium porotných výrokov sa výška súdom vymeraného odškodného za poškodenie nejakej osoby v rokoch 1993 až 1999 nemenila - predstavovala v priemere 50-tisíc dolárov za prípad. Výška finančných trestov, ktoré boli vymerané v štyroch percentách prípadov, sa na druhej strane za toto obdobie strojnásobila - v priemere na 200-tisíc dolárov za prípad. Údaje vypočítané touto skupinou ukazujú, že dnes je štatisticky výhodnejšie riešiť spory mimosúdnym vyrovnaním - čiastka dohodnutého odškodného pri tejto forme vyrovnania narástla päťnásobne, na 100-tisíc dolárov. Na druhej strane to ukazuje, že právnici sú viac selektívni vo výbere prípadov, ktoré sú ochotní obhajovať pred súdom.

Podľa denníka Los Angeles Times však bol americký sklon súdiť sa za každú maličkosť umelo nafukovaný aj v minulosti. Denník tvrdí, že aj v čase najväčšieho rozkvetu súdnych sporov v 70. a 80. rokoch sa na súd obrátili len tri percentá ľudí, ktorí sa cítili poškodení. Podľa univerzity vo Wisconsine sa Američania ešte častejšie súdili v koloniálnej ére a predchádzajúcich storočiach. Ich záujem súdiť sa ochabol v 20. storočí v čase veľkej hospodárskej krízy, potom ešte viac počas druhej svetovej vojny a krátko po jej skončení - a to do takej miery, že sa sudcovia obávali, že nebudú mať čo robiť. Potom však nastal obrat - a nový trend poškodzoval záujmy obchodných firiem a poisťovní. V desaťročí po roku 1975 tieto tvrdili, že zvyk súdiť sa poškodzuje národnú ekonomiku, až napokon dosiahli reformu zákonov, ktoré upravujú kompenzácie. Podľa prieskumu spoločnosti Roper Starch Worldwide si však aj v uplynulých rokoch obyvatelia USA mysleli, že sporov je ešte stále priveľa a imidž Ameriky, v ktorej sa každý s každým súdi, stále pretrváva.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu