
Robin Cook a Colin Powell. FOTO - REUTERS
Sú spojenectvá, ktoré sa tvária, že sú na život a na smrť (českoslovenko-sovietske) a z pohľadu historického vydržia len málo. Neprešlo ani polstoročie a ani jeden z týchto štátov už neexistuje. Existujú však aj partnerstvá, ktoré sú výrazom vôle oboch štátov, ich smerovania a hodnôt, ktoré vyznávajú. Návšteva britského ministra zahraničných vecí Robina Cooka v Spojených štátoch mala ukázať, ako to s priateľstvom dlhoročných spojencov vyzerá po nástupe Bushovej republikánskej administratívy.
„Na základe toho, čo viem, a toho, čo som počul v dnešnej diskusii, Spojené štáty a Veľká Británia zostávajú silnými priateľmi, vernými spojencami. Navždy,“ povedal americký šéf diplomacie Colin Powell po takmer dvojhodinovom stretnutí s Cookom. Ten pre BBC povedal, že „Powell naňho spravil dojem“ a počas ich rozhovoru nevybadal žiadne náznaky izolacionistickej politiky, o ktorej sa veľmi často hovorí v Európe.
Ich prvé stretnutie čiastočne rozptýlilo obavy z toho, či si k sebe budú vedieť nájsť cestu britskí labouristi (inklinujúci k demokratom) a republikáni (tí si zasa v Británii rozumejú lepšie s konzervatívcami).
Spoločná tlačovka priniesla porozumenie na oboch stranách. Ústretovým postojom k európskym jednotkám rýchleho nasadenia Powell potešil uši európskych politikov, ktorých znepokojila poznámka amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, že sa na tento projekt pozerá s „malými obavami“. „Nie je žiaden dôvod vnímať to ako destabilizáciu NATO. Naše spoločné presvedčenie je, že to alianciu posilní,“ povedal Powell. Už minuloročné stretnutie týchto dvoch mužov (vtedy bol Powell „iba“ generálom) novinári charakterizovali ako stretnutie rovnako naladených myslí na celý rad medzinárodných otázok.
Diskusia sa dotkla aj kontroverzného projektu Národnej protiraketovej obrany (NMD), tentoraz však ministri s ničím novým neprišli. To vyhovuje predovšetkým labouristickej vláde, ktorá o tomto probléme pred voľbami hovoriť nechce. Hladký priebeh stretnutia potvrdil britskú ambíciu prostredníka medzi Európou a Spojenými štátmi.
Práve tento trochu dvojznačný postoj Blairovej vlády si všíma britská tlač. Denník Independent dokonca stavia labouristov pred takmer hamletovskú dilemu - buď sa Británia sústredí na partnerstvo s izolacionistickou Amerikou Bushových republikánov, alebo na pevné spojenectvo s Európskou úniou. Pred tou však na druhej strane vytrvalo varujú konzervatívne zamerané denníky, ktoré Bushovi drukujú. Zdá sa však, že tradícia a pragmatické dôvody Blairovu vládu predurčujú pokračovať v rovnakom kurze, a nič zásadné by sa na tom nemalo zmeniť ani v prípade jej volebného víťazstva.
Cooka včera neskoro večer čakali rozhovory s viceprezidentom Dickom Cheneyom a prezidentovou poradkyňou pre národnú bezpečnosť Condolezze Riceovou. Na záver aj menej idylické stretnutia s republikánskymi kongresmanmi, ktorých európske jednotky rýchleho nasadenia znepokujujú. Na rozdiel od Powella ich považujú za ohrozenie stability Severoatlantickej aliancie. Americko-anglický kurz je však jasný - priateľstvo trvá a trvá…
MAREK CHORVATOVIČ