
Vysokej zveri ubúda a môžu za to aj pytliaci. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Jednou z príčin je pytliactvo, ktoré sa stále viac rozmáha. Pytliactvo patrí medzi trestné činy, za prvý polrok polícia zaregistrovala na Slovensku 349 prípadov. Desatina z nich sa stala na území Žilinského kraja. „Od 1. decembra 2000 platí novela zákona, podľa ktorej už výška škody nehrá úlohu. Dovtedy sa za trestný čin považovali prípady, pri ktorých škoda presiahla dvojnásobok minimálnej mzdy,“ hovorí krajský policajný hovorca v Žiline Radovan Kyselica. Trestná sadzba je do dvoch rokov, členom organizovaných skupín hrozí až 5 rokov odňatia slobody.
Zbohatlíci
Podľa skúseností poľovníkov sú v súčasnosti najrozšírenejším spôsobom pytliactva nočné poľovačky. „Sú to vyzbrojení zbohatlíci. Idú v dvoch skupinkách. Prvá z nich strieľa a mobilom informuje druhú skupinku, ktorá úlovok pozbiera,“ povedal dlhoročný poľovník František Maňák z Konskej, ležiacej v Rajeckej doline. Takýchto ľudí nazýva „ranychtivými“. „Nejde im ani tak o mäso či trofej, najväčšiu radosť im robí to, že si trafia do živého. Ani sa za to nehanbia a v krčme sa vystatujú, že majú 20 - 30 kusov,“ hovorí Maňák.
Tento jav je rozšírený na celom severnom Slovensku. Noční pytliaci totiž vedia, že zver sa chodí v noci schladiť a napiť k potokom. Majú ich tam ako na dlani.
Mäsiari a tí dobrí
Paseku narobia aj „mäsiari“. Ulovenú zver si naporcujú priamo na mieste, nechajú na kôpke len kožu a ďalšie zvyšky. Zameriavajú sa hlavne na srnce a jelene, diviakov sa boja kvôli prenosným chorobám. Väčšinou sú to domáci, ktorí vedia, kedy poľovníci chodia a kedy nie. Podľa toho sa vedia zariadiť, aby mali dosť času. Takíto lovci za sezónu majú aj 300 kilogramov mäsa. Poľovníci pritom striehnu na stokilového jeleňa aj niekoľko rokov.
Staré známe pytliacke oko dnes používajú len sociálne slabí ľudia, ktorí si pytliactvom získavajú mäso pre vlastnú potrebu. Medzi poľovníkmi ich volajú aj „dobrí“ pytliaci. Oproti predchádzajúcim skupinám vraj nenarobia takú veľkú škodu.
Proti pytliactvu
Novelizovaná je aj vyhláška o značkovaní ulovenej zveri. Hovorí, že každá ulovená zver musí byť po legálnom ulovení označená takzvanou plombou. Aj poľovník sa môže dopustiť trestného činu pytliactva, ak mu nájdu ulovenú zver bez značky. Na nej musí byť dátum ulovenia, evidenčné číslo, identifikačné číslo okresu a kraja.
Koncom augusta sa v poľovných revíroch na severe Slovenska začnú spoločné kontroly poľovnej stráže, štátnej správy a polície. Kontrolovať sa bude batožina, autá a zbrojné preukazy.
ANDREA HARMANOVÁ