Záleží na rozhodnutí Bratislavského cirkevného zboru. Ten získal budovu v roku 1998 v reštitúcii, odvtedy sa márne snaží získať investora. V apríli tohto roka predsedníctvo zboru rozhodlo rokovať aj o inom ako zdravotníckom využití budovy.
Dnes tak spolu súperia dve ponuky, rozhodnúť sa má v priebehu niekoľkých dní. Jedna ponuka predpokladá vybudovanie administratívno-obchodného centra s hotelovými službami, druhá kliniky rýchlej a včasnej diagnostiky nádorových a cievnych ochorení.
Idea nadchla aj evanjelických lekárov. „Dnes nám diagnostika trvá 2 týždne, lebo musíme poslať pacienta na magnetickú rezonanciu do Petržalky, na CT ho rozvážame po celej Bratislave, to pacienta zaťažuje. Na Slovensku chýba sústredenie technického vybavenia na jednom mieste. Ak by predstavy investorov vyšli, komplexné vyšetrenie by sme mohli urobiť za 3 hodiny, Pacienta by sme v jeden deň vyšetrili a okamžite by sme mohli urobiť aj mikrochirurgický zákrok,“ hovorí neurológ prof. Varsík.
Klinika by mala slúžiť VIP osobám, ale aj bežným občanom. Predpokladá sa, že by dokázala zarobiť aj na niekoľko charitatívnych sociálnych lôžok. Súčasťou nemocnice by mala byť aj geriatria či plastická chirurgia. V budúcnosti sa uvažuje o prepojení so susedným Ústavom hematológie a transfúziológie. Vtedy by sa u nás mohlo začať s transplantáciami kostnej drene. Investor, francúzsko-nemecké združenie, je prevádzkovateľom viacerých nemocníc v Nemecku a vo Francúzsku. Spolu s ňou sa má na projekte podieľať nemecká evanjelická diakonia. Odhadovaná investícia do stavebnej časti projektu je 450 miliónov korún.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ