Ako by vyzeral život bez daní? Deti, ktoré by mali sedieť v škole, by sa naháňali po ulici, pretože školy by neexistovali – nemal by ich kto platiť. S boľavým zubom by asi nikto nemohol ísť k zubárovi, pretože ani on by neexistoval – nemal by ho kto platiť. Budovy by sa postupne rozpadávali – ani ich údržbu by totiž nemal kto platiť. Jediné, čo by platilo, by bol zákon džungle, zákon silnejšieho.
K podobným úvahám chce Slovákov priviesť ministerstvo financií prostredníctvom „trojdielneho edukatívneho animovaného seriálu“ Dane naše milované, ktorý dnes večer premiérovo odvysiela Slovenská televízia. Podľa ministerky financií Brigity Schmögnerovej Slovensko len zopakuje podobný experiment ako Maďarsko. „Verím, že tento film prispeje k zvýšeniu dobrovoľného výberu daní,“ nazdáva sa ministerka.
Na tento krok sa jej rezort odhodlal po tom, ako prieskum verejnej mienky ukázal, že daňová problematika je pre prevažnú väčšinu Slovákov veľkou neznámou. Podľa Schmögnerovej väčšia časť obyvateľstva nevie ani to, na čo sa dane použijú, hoci paradoxne „až 80 percent si uvedomuje dôsledky neplatenia daní, že štát nemá na školy, nemocnice…“
Zábavne ladený kreslený film je vernou kópiou rétoriky ľavicových politikov, obhajujúcich štát s čo najširším spektrom „bezplatných“ služieb pre občanov. „Okrem vzdelania musí štát platiť vedu, kultúru, sociálnu sféru, múzeá, archívy, knižnice, obnovu historických pamiatok, diaľnice, elektrárne, zdravotníctvo, šport…“ vysvetľuje ministerstvo financií Občiankovi, ústrednej postave seriálu. Hoci ani v jednej časti nie je počuť otázku Prečo?, diváci dostanú jednoznačnú odpoveď: „Bol by len chaos a rozvrat. Mafiáni, tunelári a podvodníci sa stávajú ctihodnými občanmi.“
Za každú časť zaplatí ministerstvo 600-tisíc korún. Zo svojich rezerv. „Cestujeme menej, šetríme viac.“
MICHAL NALEVANKO