Spojené štáty americké začali s prípravou zavedenia sankcií na spoluprácu a obchod s Ukrajinou. Dôvodom je neschopnosť a neochota Ukrajiny tvrdšie zakročiť proti výrobe pirátskych kompaktných diskov, audio- a videokaziet. Podľa Spojených štátov patrí táto východoeurópska krajina k hlavným producentom pirátskych nahrávok.
„Spojené štáty už dva roky urgujú Ukrajinu, aby podnikla kroky potrebné na zastavenie výroby pirátskych nahrávok. Tento problém však ostáva ešte stále nevyriešený,“ povedal podľa britskej BBC hlavný obchodný vyjednávač USA Robert Zoellick. „Spojené štáty preto budú obhajovať svoje práva aj tvrdšími metódami a ak to bude potrebné, uvalíme na Ukrajinu sankcie,“ dodal. Ukrajina je pritom jedným z najväčších poberateľov americkej finančnej pomoci na svete.
Kyjevská vláda už niekoľkokrát prisľúbila Washingtonu, že zakročí proti masívnemu porušovaniu autorských práv v krajine. Aj keď krajina už prijala zákony, ktoré by mali kopírovaniu zabrániť, ich vymožiteľnosť je veľmi nízka. Podľa hudobných firiem, ktoré tvrdia, že nelegálne kópie z Ukrajiny ich ročne pripravia o viac ako 200 miliónov dolárov, kyjevská vláda urobila len málo pre to, aby zabránila pirátskemu kopírovaniu. Odhaduje sa pritom, že svetový obchod s pirátskymi hudobnýmí nahrávkami mal v roku 2000 obrat asi 4,2 miliardy dolárov.
Nelegálne kópie kompaktných diskov a kaziet sa dajú na Ukrajine, ale aj v ďalších východoeurópskych štátoch kúpiť voľne na ulici, tvrdí BBC. Kým najväčším európskym producentom týchto nahrávok malo byť v minulosti Bulharsko, v súčasnosti sa dostáva do popredia práve Ukrajina.
Kolaps postkomunistickej ekonomiky viedol k tomu, že veľa podnikov skrachovalo a ich výrobné haly ostali opustené. Tieto priestory sa teraz využívajú na výrobu pirátskych kópií, ale aj ako miesto ich predaja. Podľa niektorých pozorovateľov sa výrobcovia tešia vplyvnej ochrane zo strany organizovaného zločinu a vysokých štátnych úradníkov.
GABRIEL KÁDASI