
TECHNIKA KLONOVANIA ĽUDÍ
Zdá sa, že veda začína byť pomaly pripravená. Politici nie, hoci práve v ich rukách je riešenie. Všetko nasvedčuje tomu, že si môžu vyberať len z dvoch možností: buď klonovanie povolia za prísnych bezpečnostných opatrení a jasne určených pravidiel, alebo ho zakážu a otvoria tak cestu pre vedecký underground.
Jeho traja hlavní predstavitelia sa v utorok postavili pred americkú akadémiu vied a do celého sveta vykričali, že s klonovaním začínajú. Za každých okolností a hocikde. Svet je šokovaný: traja vedci rozhodnú bez akejkoľvek kontroly a napriek varovaniam pred veľmi nebezpečnými následkami.
Traja šialenci
Klonovanie ľudí sa najčastejšie spája s talianskym nekonformným gynekológom Severinom Antinorim. Ten v Amerike vyhlásil, že spoločne so svojím americkým partnerom Panosom Zavosom v novembri začnú. Klonovanie sa nedá zakázať, tvrdí Zavos: „Pokúšajú sa schovať slona pod kameň. Nemyslím si však, že nájdu skalu, ktorá by bola taká veľká.“
Americká lekárka Brigitte Boisselierová, hovorkyňa spoločnosti Clonaid, ide ešte ďalej. „Isté ľudské klonovanie už máme za sebou a prebehlo veľmi hladko,“ povedala. Boisselierová tvrdí, že už vyskúšali prvú fázu: do prázdneho vajíčka preniesli genetický materiál. Vo vajíčku sa údajne vyvinul zárodok embrya.
Nikto nevie, kedy a kde budú na svete prvé klony. Šialenci, ako ich s opovrhnutím a strachom zároveň nazývajú vedci z hlavného prúdu, predpokladajú, že to môže byť už o 18 mesiacov. Miesto, kde sa narodia prvé kópie, prísne taja. „Existuje toľko krásnych miest, kde to môžeme urobiť,“ povedal Antinori a spomenul dokonca aj loď. Po plávajúcej nemocnici pre potraty by tak mohlo na mori vzniknúť aj laboratórium klonovania.
„Myslím, že to myslia vážne,“ povedal podľa denníka New York Times Alan Colman, šéf spoločnosti PPL Therapeutics, ktorá sa podieľala na vyklonovaní ovce Dolly. „Podľa mňa neuspejú, ale jedným z problémov je to, že všetko robia za zatvorenými dverami a my preto o ich neúspechoch nebudeme vedieť.“
Pod kontrolou
Klonovanie sa pravdepodobne nedá zastaviť. Aj „seriózni“ vedci, ktorým Antinori a spol. naháňajú strach, sa vo väčšine zhodujú, že môže byť pre ľudstvo veľkou pomocou. Nehovoria však o klonovaní nových jedincov, ale len o jeho využívaní pre lekárske účely.
Kritizujú pritom cestu, ktorou sa vydali USA. Snemovňa reprezentantov hlasovala za zákaz oboch foriem klonovania - terapeutického aj reproduktívneho. Vzorom by vraj mala byť Británia. Je jedinou krajinou na svete, kde je povolené klonovať na lekárske účely. Rozdiel medzi britským zákonom a Antinoriho projektom je v tom, že Briti nechajú vyklonované embryá žiť len 14 dní. Z vyklonovaných embryí sa odoberú univerzálne kmeňové bunky a použijú sa ako náhrada za ktorékoľvek tkanivo, sval či kosť v tele pacienta.
Británia bude pravdepodobne prvá ešte raz. V dohľadnom čase by mala zákonom jednoznačne zakázať reproduktívne klonovanie. Z klonovania tak nebude tabu, ktoré by chceli buriči zlomiť. Bude súčasťou života a hlavne bude pod kontrolou.
Svet nie je pripravený
Na to, aby sa predišlo experimentom, musí zakročiť celý svet. Ten podľa analytikov nie je pripravený. V každom štáte platia iné pravidlá, a to dáva priestor pre šialené nápady.
Dvadsaťštyri z 43 štátov Rady Európy nedávno podpísalo Protokol o zákaze klonovania ľudí - prvý medzinárodný pokus brániť klonovaniu. Pridalo sa k nim aj Slovensko. Britská Kráľovská spoločnosť navrhuje ešte jasnejšie riešenie - plošný celosvetový zákaz reprodukčného klonovania ľudí.
Ale aj v takom prípade zostanú morálne a etické pochybnosti. Už pri terapeutickom klonovaní totiž nechávajú vedci a lekári použité embryo umrieť. Klonovanie je nepochybne v rovine zahrávania sa s prírodou. Zdá sa však, že cesta späť už nie je možná. Radšej ako nič neriešiaci zákaz preto treba hľadať spôsob, ako klonovanie skrotiť a udržať na uzde.
MICHAL FRIŠ
MATÚŠ KOSTOLNÝ
DOKTOR ZÁZRAK
Severino Antinori chce zbúrať prekážky a tabu. Robí to už 15 rokov. Rád sa necháva oslovovať ako doktor Zázrak. Pre kritikov jeho nekonformných projektov je však stelesnením diabla, bosorkou či lekárskym kamikadze.
Vyklonovanie človeka je jeho posledným projektom. Svetovú pozornosť si však vyslúžil už v roku 1994. Vtedy sa podľa britského denníka Guardian rozhodol naplniť starozákonný príbeh o Abrahámovej manželke Sáre, ktorá rodila aj v pokročilom veku. Antinori pomohol porodiť syna 62-ročnej Rossanne Della Corteovej. Rossana chcela umelým oplodnením zahnať smútok za smrťou 17-ročného syna, ktorý zomrel pri autonehode.
ŠOUMEN
Panos Zavos sa narodil na Cypre. V súčasnosti je občanom Spojených štátov. Viac ako 30 rokov sa venoval neplodnosti na Univesity of Kentucky. Minulý rok odišiel do dôchodku a začal spolupracovať na projekte ľudského klonovania. Seriózni vedci tvrdia, že patrí do skupiny, ktorá má bližšie k šoubiznisu ako k vede. V utorok však stál pred desiatkami televíznych kamier a v priamom prenose hovoril takmer k celému svetu. Zjavne bol spokojný. Na otázky, ako môže zaručiť, že klonovanie dopadne dobre, iba sucho odpovedal: „Ak to nebudeme vedieť urobiť dobre, neurobíme to.“ Tým, ktorým takéto uistenie nestačilo, zlostne odvrkol: „Nuž, toto je všetko, čo vám k tomu poviem.“
MIMOZEMŠŤANKA
Spolu s Antinorim a Zavosom klonovanie obhajovala aj doktorka Brigitte Boisselierová. Tá je hovorkyňou spoločnosti Clonaid a tvrdí, že začiatky v ľudskom klonovaní má už za sebou. Spoločnosť Clonaid založilo Realiánske hnutie - náboženská organizácia, ktorá má údajne 50 000 členov v 85 krajinách sveta. Realiáni tvrdia, že ľudský život na Zemi vznikol umelo vyklonovaním z mimozemšťanov.
Spoločnosť Clonaid sa musela stiahnuť z Ameriky a momentálne sídli na Bahamách.
(kos)