BRATISLAVA – Vo štvrtý deň na majstrovstvách sveta v kanadskom Edmontone sa atletika predstavila v plnej paráde. Až je ľúto, že na tribúnach štadiónu Commonwealthu bolo len 30 000 divákov. Žrdkárky Američanka Dragilová a Ruska Feofanovová bojovali o titul na latke svetového rekordu 482 cm. Vyhrala skúsenejšia americká svetová rekordérka (481 cm tohto roku v Palo Alte) na výške 475 cm, ktorá pre Rusku znamenala európsky rekord.
Dvojnásobná majsterka sveta na 100 m (1997, 1999) a olympijská víťazka zo Sydney (100 m, 200 m, štafeta 4 x 400 m) Američanka Marion Jonesová prehrala na stovke s Ukrajinkou žijúcou v USA Pintusevičovou-Blockovou. Tá dosiahla svetový čas sezóny – 10,82 s. Britský trojskokan Jonathan Edwards sa priblížil osemnásťmetrovej hranici – 17,92 m.
Kubánska oštepárska svetová rekordérka Osleidys Menendezová prekonala rekord MS hodom 69,53 m. Iba štvorstovka bez Michaela Johnsona zaostala kvalitou výkonov. Vyhral Bahamčan Avard Moncur (Bah.) za 44,64 s.
Slovenská atletika skončila aj po kvalifikácii kladivárok bez finále. Osemnásťročná Martina Danišová zaostala ďaleko za možnosťami. Osobný rekord má 68,50 m. Banskobystričanka dosiahla 61,26 m. Na postup medzi elitnú dvanástku stačilo 64,37 m.
Po prvom dni desaťbojárskej súťaže viedol Brit Macey s najtesnejším jednobodovým náskokom pred českým obhajcom titulu Tomášom Dvořákom.
Po Mauriceovi Greenovi sa z dvojstovky odhlásil pre zranenie Trinidadčan Ato Boldon.
Žrdkárky útočili na svetový rekord
Najkvalitnejšia žrdkárska súťaž žien histórie priniesla pokusy o svetový rekord. Nie však iba od jeho držiteľky, 31-ročnej obyvateľky Pocatella v štáte Idaho Stacy Dragilovej. O 482 cm sa pokúšala tiež útla 21-ročná Ruska Svetlana Feofanovová. O prvenstve športovej asistentky i trénerky na Idaho University rozhodol menší počet opráv na 465, keď Dragilová uspela na druhý a Feofanovová na tretí pokus. Tohtoročná letná bilancia vzájomných duelov tejto dvojice je 6:0 pre Američanku. Súťaž zdramatizovali rozhodcovia a technika. Najprv omylom nastavili na stojany 455, keď na nich malo byť 450, a potom ich nesprávne umiestnili.
Zlatým klincom večera bol najkratší šprint žien, v ktorom Ukrajinka Žana Pintusevičová-Blocková zdolala Američanku Marion Jonesovú.
Večne usmiata rodáčka z Los Angeles prehrala po prvý raz od septembra 1997. Ukrajinka, zlatá medailistka na 200 m z aténskych MS 1997, vytvorila výkon roka i národný rekord. Grécky medailový deň začala bronzom, ktorý získala Ekateríni Thánouová, druhá na OH 2000 a tretia na MS 1999 v Seville.
V oštepe kraľovala svetová rekordérka a bývalá juniorská majsterka sveta Osleidys Menendezová z Kuby, ktorá dvakrát zlepšila rekord MS. V druhej sérii 69,42 m a v tretej druhý najlepší výkon histórie 69,53 m. Striebro patrilo obhajkyni sevillského prvenstva albánskej rodáčke a gréckej reprezentantke Mirele Manjaniovej-Tzelíliovej.
Americká štvorstovka bez medaily
Britský svetový rekordér (18,29 m), majster sveta 1995 a olympijský víťaz 2000 v trojskoku Jonathan Edwards napínal priaznivcov do tretej série. Potom predviedol 17,92 m a bolo po súťaži. Dosiahol svetový výkon roka a jeho najdlhší skok od augusta 1998, v histórii celkovo na deviatom mieste. Ďalšie platné pokusy už nemal. Objav roka Švéd Christian Olsson potvrdil striebrom svoju pozíciu a za vlastným maximom zaostal len o dva centimetre. Prekvapením bola bronzová medaila menej známeho Rusa Igora Spasovchodského s výrazným zlepšením zo 17,08 na 17,44.
Štvorstovka mužov bola tragédiou pre veľmoc USA, ktorá prvýkrát v histórii MS vyšla medailovo naprázdno (na OH naposledy 1920). Tabuľkový favorit Avard Moncur z Bahám (študuje na univerzite v Alabame v USA, tretia zlatá v histórii MS pre svoju krajinu) vyhral za 44,64 pred európskou senzáciou Nemcom Ingom Schultzom, ktorý znova zabehol pod 45 sekúnd, a bronzovým zo Sydney Jamajčanom Haughtonom. Majster sveta 1991 Pettigrew prehral česť americkej štvorstovky a bronz o stotinku sekundy.
(tpf, sita)