BRATISLAVA – Maďarsko bude podľa premiéra Viktora Orbána podporovať každé rozhodnutie SMK. „Maďarská vláda si myslí, že skutočne je problém,“ okomentoval situáciu v slovenskej koalícii. Ak sa menšine nedarí, nemôže to podľa neho zostať bez následkov na maďarsko-slovenských vzťahoch.
„Politika Maďarskej republiky je nemenná. Aj za vlády pána Horna vždy podporovali to politické riešenie, ktoré ako dobré videla SMK,“ hovorí podpredseda József Kvarda. „My robíme samostatnú politiku, nezávislú od názoru maďarskej vlády.“
Kvarda predpokladá, že Orbán vidí problém v rozpore slovenských zákonov o reforme zo 4. júla a základnej maďarsko-slovenskej zmluvy. „Ak zaznamenávajú, že vzniká napätie medzi Maďarmi a slovenským národom, môžu to takto vnímať.“ Vytvorenie ôsmich samosprávnych krajov bolo podľa Kvardu v rozpore s medzinárodnými dokumentmi, ktoré sú súčasťou zmluvy.
„Nepreceňoval by som význam jednej politickej strany a jedného politického kroku,“ odpovedal na otázku, či ide o medzinárodný problém podpredseda SMK László Nagy.
„Nemáme inú možnosť,“ hovorí o odchode SMK z koalície Kvarda. „Čo by sme hľadali vo vláde, kde sa už teraz SDĽ a SOP dohaduje s HZDS a SNS, ako budú vládnuť. Stabilita vlády by mala byť dôležitá i pre slovenský národ. Dostať sa do NATO a EÚ je dôležité i pre 90 percent Slovákov. Keď si to neuvedomujú, žiaľ.“
„Rozhodujúce slovo povieme 25. augusta,“ pripomína umiernenejší politik L. Nagy, aj keď v predsedníctve tiež hlasoval za odchod. „V tejto chvíli nevieme predpovedať, ako bude reagovať EÚ a západoeurópske krajiny.“
„Dali sme informácie veľvyslancom Európskej únie, v tejto chvíli ešte nemáme spätné signály,“ hovorí Kvarda. Rada Európy odložila správu o Slovensku a samosprávou sa bude zaoberať na jeseň. „Vidia, že niečo nie je v poriadku.“
Predsedníctvo SMK opäť jednohlasne potvrdilo, že odchod považuje za jedinú možnosť, ktorá strane zostala. Pred hlasovaním odišiel len Pál Csáky, ktorý vidí viac alternatív. „Okrem Pála Csákyho nikto iné alternatívy nepozná,“ hovorí Kvarda. „Myslím, že ani on nemá pochybnosti, skôr sú v tom iné motivácie.“ Pripustil, že možno Csákymu ide o zotrvanie na poste.
Na otázku, či Csáky nepočíta s tým, že sa strana rozhodne predsa len zostať a on si potom posilní pozíciu, Kvarda odpovedal: „Myslím, že v tejto veci nebude mať pravdu.“ Podľa kolegov odišiel Csáky skôr len preto, že odchádzal na dovolenku.
Mimoriadne predsedníctvo SMK má v piatok pre rozhodnutie republikovej rady pripraviť materiál, kde zhrnie všetky pre a proti vystúpenia z koalície.
(fw)