BRATISLAVA – Ministerstvá sa nechcú vzdať svojej moci a peňazí, tvrdí Združenie obcí a miest Slovenska. Najdôležitejší zákon reformy verejnej správy, ktorý má presunúť kompetencie na samosprávne územné celky, je podľa združenia zlý.
Najväčší odpor kladú ministerstvá zdravotníctva, vnútra, výstavby a regionálneho rozvoja, hospodárstva a pôdohospodárstva.
Nechcú sa vzdať napríklad spravovania matrík, kompetencií v regionálnom rozvoji, vodárňach, čistiarňach a kanalizáciách a množstva ďalších.
„To, čo navrhujú presunúť na samosprávu, sú len banality. Podľa pôvodnej koncepcie mal byť prenos kompetencií za päťdesiat miliárd, dnes je to možno sedem-osem. Mne sa zdá, že štát chce presunúť len tie kompetencie, o ktoré nemá záujem, a tým sa ich zbavuje. A aj to bez vyčíslenia financií,“ hovorí podpredseda združenia Jozef Mrva.
V pôvodnej koncepcii bolo schválených 87 základných kompetencií, ktoré mali prejsť na samosprávu, v skutočnosti vláda navrhuje presunúť tretinu.
„Návrh zákona je nesúrodý, nekvalitný a neúplný. Reforma dnes vyzerá tak, že vlak sa dal do pohybu a všetci ho budú už len dobiehať. Výsledok je otázny,“ tvrdí predseda združenia Michal Sýkora.
Jozef Mrva: „Ministerstvo vnútra dalo jedine zákon o overovaní podpisov, ale aj ten ide mimo. Žiadali sme odovzdanie matrík. Ľudia zo štátnej správy, ktorí majú na starosti matriky, sedia v našich úradoch, prispievame im na obálky, na kúrenie, telefóny. Rezort nám financuje akurát časť platu matrikárky a napriek tomu nechcú odovzdať tieto kompetencie. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja takisto nenavrhlo odovzdať kompetencie na samosprávu. Neviem si predstaviť región, ktorý nemá kompetencie v regionálnom rozvoji, napríklad v cestovnom ruchu, prijímaní určitých podnikov a ich zvýhodňovaní v regióne, vyjadrovanie sa k niektorým podnikateľským činnostiam. A nerozumiem, prečo sa ministerstvo pôdohospodárstva nechce vzdať kompetencií týkajúcich sa vody, kanalizácií, čistiarní vôd.“
Vedenie Združenia miest a obcí Slovenska je nespokojné aj s návrhmi na odovzdanie kompetencií v sociálnej oblasti, pretože sociálne dávky si naďalej chce ponechať štát. „To je populistická politika - všetko vám dám, aby ste sa trápili, ale to podstatné, keď by mal človek pocítiť pomoc toho vyššieho územného celku, si necháva štát.“
Problémy by mohli nastať aj v prípade domovov dôchodcov, ktoré štát presunie na obce, ale domovy a opatrovateľské služby dnes majú dlhy skoro miliardu, ktorú treba splatiť. ZMOS má výhrady aj ku kvalite materiálov z ministerstva kultúry, školstva a životného prostredia.
RICHARD FILIPKO