„So zreteľom na mnohé vážne následky, ktoré napríklad na Sídlisku Košického vládneho programu hojne využívaná zábavná pyrotechnika u psov vyvolala, by som jej používanie v husto obývaných sídliskách úplne zakázal,“ hovorí MVDr. František Huba z Košíc. „Hovorím z vlastnej skúsenosti. Máme psa vzácneho plemena – thajského ridgebacka, ktorý pochádza z džungle. Počas Silvestra, aj keď som mu, samozrejme, dal lieky na upokojenie, urobili mu úkryt v byte a nešli s ním von, veľmi utrpel. Aj ja som však bol v šoku z faktu, že zábavnú pyrotechniku použili aj niektorí chovatelia psov. Ešte pred Silvestrom prišli za mnou do ambulancie dvaja mládenci, ktorí chceli preventívne liek na uspokojenie pre svojho psa – ale tašku mali plnú zábavnej pyrotechniky. V šoku boli aj mnohé ďalšie psy a obávam sa, že zábavná pyrotechnika u mnohých zanechá trvalé následky. Žiaľ, prelomom rokov sa psie trápenie spôsobené ľudskou nerozumnosťou neskončilo. Počas Nového roka a ešte aj včera sme mali vo veterinárnej ambulancii nemálo práce so zašívaním dorezaných psích labiek. Zvieratá doplatili na porozbíjané fľaše, ktoré ľudia vyhadzovali z okien a balkónov.“
Ošetrovanie zvierat po Silvestri neobišlo ani prešovských veterinárov. „Majitelia psov sa sťažovali a spolu s nami sa obávajú, či zvieratám neostanú trvalé následky, pretože mnohé utrpeli šok,“ povedal MVDr. Eduard Breloš z veterinárnej nemocnice v Prešove.
Mnohí majitelia psov tvrdia, že sa z traumy stále nemôžu spamätať. Niektoré psy sú stále vystrašené, zvracajú a odmietajú vyjsť z bytov.
Hlučná a búrlivá rozlúčka so starým rokom, storočím a tisícročím nevyľakala iba psov. „Naša mačka je už druhý deň veľmi nepokojná. Počas Silvestra ju početné explózie v centre Košíc, kde bývame, veľmi vydesili. Mačky majú veľmi jemný sluch a hoci som jej do ušiek v zúfalstve napchala vatu, zrejme to nepomohlo. Priatelia ľudí a zvierat by mali iniciovať čo najprísnejšie obmedzenie používania zábavnej pyrotechniky,“ konštatovala Katarína Schneiderová z Košíc.
(eb)