V poslednej dobe sa objavilo niekoľko interpretov, ktorí na jednom albume nazhŕňali pestrú zmes zdanlivo nesúvisiacich žánrov a z každého vybrali iba to pre poslucháča najzábavnejšie. V prípade novinky Kanaďanov Bran Van 3000 však možno vravieť o dotiahnutí tohto výrobného postupu k absolútnej dokonalosti. Nielenže v sedemnástich trackoch albumu sa dá počuť všetko od klasického disko, cez funky, reggae až po soul a súčasný alternatívny rock. Partia okolo všeumelca Jamesa Di Salvia ukazuje, ako možno krížiť nekrížiteľné v jedinej pesničke a pritom stále zachovať žiadaný dojem kompaktnosti. To už je eklektizmus ad absurdum, avšak na rozdiel od torty psíka a mačičky, Discosis, tak sa v poradí druhý album Bran Van 3000 volá, chutí skvele.
Na ilustráciu ideálne poslúži hneď úvodná skladba Astounded zväčša postavená okolo a capella nahrávky legendárneho Curtisa Mayfielda, ktorá sa z vydarenej paródie na umelé disko osemdesiatych rokov doplnenej živými aj syntetizátorovými sláčikmi náhle mení na svižnú latino tancovačku a s nezmenenou energiou končí v divokom flautovom sóle. To, čo takto opísané môže evokovať prešpekulovaný gýč, v skutočnosti znie nanajvýš prirodzene a spontánne. Fantastický začiatok albumu a našťastie ani zďaleka nie jediný podobne svetlý moment.
Aj keď sa z tanečných rytmov prvej polovice neskôr album v rapovo-grungeovej Loaded preklopí viac ku gitarám, stále sa deje niečo nové a nič sa neopakuje. Šialenú, prudko chytľavú zmes zastaví až v samom závere balada Rock Star, ktorá sa ako jedna z mála skladieb nestáča v polovici úplne iným smerom, ako sa vybrala na začiatku.
Niekedy sa o Bran Van 3000 vraví ako o projekte jediného človeka, no je jasné, že ani ten najgeniálnejší jedinec by niečo také nemal šancu vytvoriť. James Di Salvio totiž, rovnako ako v prípade úspešného alternatívneho debutu Glee, okolo seba zhromaždil takmer tri desiatky nadšených muzikantov a výsledok ešte podstatným spôsobom upravila účasť viac či menej hviezdnych hostí. Každý z nich si vystrihol presne jemu zodpovedajúcu pasáž a keďže okrem Mayfielda je medzi nimi okrem iných napríklad aj senegalský spevák Youssou N‘dour, americký analógový pionier Momus, raper Big Daddy Kane, dídžej a producent Dimitri From Paris alebo reggae spevák Eek A Mouse. Nemožno sa čudovať, že výsledok znie presne ako šialená multižánrová kompilácia.
Ucho poslucháča je od samého počiatku v slušnom tempe vláčené takmer cez celý hudobný svet a keďže si všetci prítomní dali záležať, je to exkurzia nanajvýš zábavná a mnohonásobného opakovania hodná. Skvelý album a nielen na leto.
RADO ONDŘEJÍČEK(Autor je redaktor internetového magazínu www.inzine.sk)