Tretí guliarsky titul Američana Johna Godinu

EDMONTON – Slovenskí vrhači na 8. atletických majstrovstvách sveta v kanadskom Edmontone vybuchli. Milan Haborák obsadil v guli 16. miesto – 19,52 m, Mikuláš Konopka 22. priečku – 18,89 m. V kladive ako-tak uspokojil Libor Charfeitag, ktorý výkonom

EDMONTON – Slovenskí vrhači na 8. atletických majstrovstvách sveta v kanadskom Edmontone vybuchli. Milan Haborák obsadil v guli 16. miesto – 19,52 m, Mikuláš Konopka 22. priečku – 18,89 m. V kladive ako-tak uspokojil Libor Charfeitag, ktorý výkonom 75,29 m skončil osemnásty, Miloslav Konopka bol v tej istej disciplíne 28. – 75,29.

Prvý titul už v rámci slávnostného otvorenia dosiahol v maratóne 23-ročný Etiópčan Gezahenge Abera. Stal sa prvým maratóncom, ktorý po zisku olympijského prvenstva zvíťazil aj na svetovom šampionáte. Vo vrhu guľou získal tretí titul Američan John Godina. Predtým triumfoval v rokoch 1995 a 1997.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská guliarska anabáza trvala na štadióne Commonwealthu pred asi 5000 divákmi v sobotu ráno len necelú trištvrtehodinku. Na základe tohtoročných výkonov (Haborák – 20,58 a Konopka – 20,66) nemali naši vrhači v postupujúcej dvanástke chýbať. Na skutočnosti nič nemení, že to bola najkvalitnejšia kvalifikácia histórie, keď na postup bolo treba vrhnúť za dvadsať metrov. Haborák túto métu prekonal v sezóne desaťkrát, Konopka dokonca dvanásť ráz.

V A-skupine kladivárov predviedol slovenský rekordér Miloslav Konopka 72,41 v prvom pokuse a bolo evidentné, že nie je vo svojej koži. Viróza ho trápila aj počas pretekov a v ďalších dvoch pokusoch otočky neudržal a vypadol z kruhu. Viac sa darilo v nasledujúcej B-skupine Liborovi Charfreitagovi (séria 74,78-71,39-75,29) a 32. pozíciu zo Sevilly 1999 vylepšil na celkové 18. miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské renomé bude teda môcť zachrániť už iba 18-ročná kladivárka Martina Danišová, ktorá bude hádzať dnes v noci nášho času. V sobotu nastúpi medzi chodcami na 50 km najstarší člen výpravy 35-ročný Štefan Malík a 23-ročný Matej Spišiak.

Prvý víťaz – Abera

Presne o 20.31 h piatkového západného kanadského času (4.31 ráno v sobotu SELČ) otvoril kanadský premiér Jean Chrétien ôsme vydanie atletických majstrovstiev sveta, ktoré sa po prvýkrát konajú na americkom kontinente. O necelú polhodinku bol už známy aj prvý víťaz. V šprintérskom závere maratónu sa presadil s minimálnym sekundovým náskokom olympijský víťaz Gezahegne Abera z Etiópie.

Na štadión vbiehal Etiópčan spolu s najaktívnejším pretekárom záverečných kilometrov Keňanom Simonom Biwotom.

SkryťVypnúť reklamu

Chodecký hetrik Rusov

Sobotňajšie dve finálové disciplíny na atletickom svetovom šampionáte priniesli pred asi len 15 000 divákmi triumf Američanov v guli a Rusov v chôdzi. Dvadsaťdeväťročný Kalifornčan John Godina pridal do svojej zbierky už tretiu guliarsku zlatú z MS (z OH má striebro a bronz) suverénnym spôsobom. V prvom pokuse vystrašil súperov a 21,87 už nik neprekonal.

V chodeckej dvadsiatke obsadili kompletný stupeň víťazov skvelí Rusi. Vyhral bývalý juniorský majster sveta Roman Raskazov o dve sekundy pred obhajcom prvenstva Iľjom Markovom a o ďalšie tri sekundy pred juniorom Viktorom Burajevom. Hlavný rozhodca Brit Peter Marlow na štadióne doslova bežal s chodcami, ale nové pravidlo o možnej diskvalifikácii priamo na štadióne bez varovaní nepoužil.

SkryťVypnúť reklamu

Pochybný vetromer

O najväčší rozruch sa postarali šprintéri na 100 m, ktorí v údajnom protivetre súkali z rukáva časy pod 10 sekúnd. Fyzikálne zákony bránia pochopiť napríklad Greenov výkon 9,88 proti vetru s rýchlosťou 5,1 m/s. Generálny sekretár IAAF István Gyulai uviedol, že sa s tým nedá nič robiť, ale firma Seiko, ktorá mala meranie na starosti, sa priznala, že prišlo k zlyhaniu techniky. Mnohí šprintéri zaznamenali však časy, ktoré ťažko zopakujú. Brit Mark Lewis-Francis dokonca zlepšil juniorský svetový rekord na 9,97 (dosiaľ 10,06 jeho krajan Chambers na MEJ 1997 v Ľubľane). Logika nahrávala však skôr tvrdeniu, že rýchlosť vetra mala byť v opačnom smere, teda do chrbta, tak by sa rýchle časy dali akceptovať.

Senzáciou dňa boli tri nevydarené pokusy majsterky sveta v sedemboji Francúzky Eunice Barberovej v tretej disciplíne sedemboja (guľa). Predtým bola najlepšia na 100 m prek. 12,78 a vo výške 188.

SkryťVypnúť reklamu

(tpf, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu