EDMONTON – Slovenskí vrhači na 8. atletických majstrovstvách sveta v kanadskom Edmontone vybuchli. Milan Haborák obsadil v guli 16. miesto – 19,52 m, Mikuláš Konopka 22. priečku – 18,89 m. V kladive ako-tak uspokojil Libor Charfeitag, ktorý výkonom 75,29 m skončil osemnásty, Miloslav Konopka bol v tej istej disciplíne 28. – 75,29.
Prvý titul už v rámci slávnostného otvorenia dosiahol v maratóne 23-ročný Etiópčan Gezahenge Abera. Stal sa prvým maratóncom, ktorý po zisku olympijského prvenstva zvíťazil aj na svetovom šampionáte. Vo vrhu guľou získal tretí titul Američan John Godina. Predtým triumfoval v rokoch 1995 a 1997.
Slovenská guliarska anabáza trvala na štadióne Commonwealthu pred asi 5000 divákmi v sobotu ráno len necelú trištvrtehodinku. Na základe tohtoročných výkonov (Haborák – 20,58 a Konopka – 20,66) nemali naši vrhači v postupujúcej dvanástke chýbať. Na skutočnosti nič nemení, že to bola najkvalitnejšia kvalifikácia histórie, keď na postup bolo treba vrhnúť za dvadsať metrov. Haborák túto métu prekonal v sezóne desaťkrát, Konopka dokonca dvanásť ráz.
V A-skupine kladivárov predviedol slovenský rekordér Miloslav Konopka 72,41 v prvom pokuse a bolo evidentné, že nie je vo svojej koži. Viróza ho trápila aj počas pretekov a v ďalších dvoch pokusoch otočky neudržal a vypadol z kruhu. Viac sa darilo v nasledujúcej B-skupine Liborovi Charfreitagovi (séria 74,78-71,39-75,29) a 32. pozíciu zo Sevilly 1999 vylepšil na celkové 18. miesto.
Slovenské renomé bude teda môcť zachrániť už iba 18-ročná kladivárka Martina Danišová, ktorá bude hádzať dnes v noci nášho času. V sobotu nastúpi medzi chodcami na 50 km najstarší člen výpravy 35-ročný Štefan Malík a 23-ročný Matej Spišiak.
Prvý víťaz – Abera
Presne o 20.31 h piatkového západného kanadského času (4.31 ráno v sobotu SELČ) otvoril kanadský premiér Jean Chrétien ôsme vydanie atletických majstrovstiev sveta, ktoré sa po prvýkrát konajú na americkom kontinente. O necelú polhodinku bol už známy aj prvý víťaz. V šprintérskom závere maratónu sa presadil s minimálnym sekundovým náskokom olympijský víťaz Gezahegne Abera z Etiópie.
Na štadión vbiehal Etiópčan spolu s najaktívnejším pretekárom záverečných kilometrov Keňanom Simonom Biwotom.
Chodecký hetrik Rusov
Sobotňajšie dve finálové disciplíny na atletickom svetovom šampionáte priniesli pred asi len 15 000 divákmi triumf Američanov v guli a Rusov v chôdzi. Dvadsaťdeväťročný Kalifornčan John Godina pridal do svojej zbierky už tretiu guliarsku zlatú z MS (z OH má striebro a bronz) suverénnym spôsobom. V prvom pokuse vystrašil súperov a 21,87 už nik neprekonal.
V chodeckej dvadsiatke obsadili kompletný stupeň víťazov skvelí Rusi. Vyhral bývalý juniorský majster sveta Roman Raskazov o dve sekundy pred obhajcom prvenstva Iľjom Markovom a o ďalšie tri sekundy pred juniorom Viktorom Burajevom. Hlavný rozhodca Brit Peter Marlow na štadióne doslova bežal s chodcami, ale nové pravidlo o možnej diskvalifikácii priamo na štadióne bez varovaní nepoužil.
Pochybný vetromer
O najväčší rozruch sa postarali šprintéri na 100 m, ktorí v údajnom protivetre súkali z rukáva časy pod 10 sekúnd. Fyzikálne zákony bránia pochopiť napríklad Greenov výkon 9,88 proti vetru s rýchlosťou 5,1 m/s. Generálny sekretár IAAF István Gyulai uviedol, že sa s tým nedá nič robiť, ale firma Seiko, ktorá mala meranie na starosti, sa priznala, že prišlo k zlyhaniu techniky. Mnohí šprintéri zaznamenali však časy, ktoré ťažko zopakujú. Brit Mark Lewis-Francis dokonca zlepšil juniorský svetový rekord na 9,97 (dosiaľ 10,06 jeho krajan Chambers na MEJ 1997 v Ľubľane). Logika nahrávala však skôr tvrdeniu, že rýchlosť vetra mala byť v opačnom smere, teda do chrbta, tak by sa rýchle časy dali akceptovať.
Senzáciou dňa boli tri nevydarené pokusy majsterky sveta v sedemboji Francúzky Eunice Barberovej v tretej disciplíne sedemboja (guľa). Predtým bola najlepšia na 100 m prek. 12,78 a vo výške 188.
(tpf, sita)