BRATISLAVA - Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) zvažuje poskytnutie úveru vo výške 155 miliónov dolárov pre Slovenské elektrárne. V rámci nej by elektrárne mali získať priamo od EBRD 75-miliónový sedemročný úver, zvyšných 85 miliónov by malo byť poskytnutých ako komerčný úver. Podľa informácií, ktoré banka zverejnila na svojej internetovej stránke, musí návrh na úver schváliť ešte rada EBRD, ktorej zasadnutie je naplánované na záver októbra.
Finančná reštrukturalizácia Slovenských elektrární je základným predpokladom jej privatizácie. Celá reštrukturalizácia spoločnosti bude ukončená vznikom troch jeho nástupníckych podnikov, ktoré si rozdelia záruky a záväzky za pôvodné Slovenské elektrárne.
Za prvých šesť mesiacov tohto roku elektrárne vykázali zisk 1,007 miliardy korún po predpokladanom zdanení. Ich prevádzkový zisk v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesol o viac ako polovicu - zo 7,413 mld Sk na 3,435 mld Sk. „Nižší prevádzkový hospodársky výsledok vyplýva z nepriaznivého vývoja spotreby elektrickej energie s medziročným poklesom o dve percentá. Znížený predaj sa nepriaznivo prejavil na tržbách, ktoré boli pri elektrickej energii splnené na 98 percent,“ uviedli včera elektrárne.
O takmer polovicu stúpli Slovenským elektrárňam aj odpisy, ktorých výška v prvom polroku dosiahla 5,146 mld Sk. „Zvýšením výroby v atómových elektrárňach sa zvýšili aj odvody do Štátneho fondu likvidácie jadrovo-energetických zariadení o 18 percent na 1,187 mld Sk. V porovnaní s minulým rokom vzrástli aj náklady na palivo o 21 percent na 4,194 mld Sk,“ dodávajú elektrárne.
Po získaní nových, štátom garantovaných úverov v slovenskej mene podnik znížil podiel svojho dlhu v cudzej mene a s ním aj riziká kurzových strát. To sa prejavilo aj nižšom objeme vytvorených rezerv, ktoré sú v porovnaní s koncom júna minulého roku nižšie o 2,4 miliardy korún.
Z celkovej hodnoty pasív Slovenských elektrární (146,899 mld Sk) tvoria bankové úvery až 42 percent. Ich výška sa v porovnaní so stavom na konci minulého roku znížila len o dve percentá.
MICHAL NALEVANKO