bolo do toho zainteresovaní.“ Po týchto slovách šéfa U.S. Steelu Košice Johna H. Goodisha zavládlo medzi 700 zástupcami 360 dodávateľských firiem hrobové ticho. Goodish totiž hovoril o podplácaní zamestnancov železiarní dodávateľskými firmami.
Americkí vlastníci U.S. Steelu Košice svojím konaním, pre Slovensko nezvyčajným, vyhlásili vojnu korupcii. „Etický kódex, ktorý sme zaviedli, je v súlade so Zákonníkom práce, a tak jeho porušenie zname-ná porušenie zákona,“ zdôraznil Goodish hneď na úvod stretnutia.
Za neetické správanie bude vedenie U.S. Steelu považovať, ak dodávateľ poskytne pracovníkovi železiarní úplatok, províziu či inú formu odmeny. V prípade, že zamestnanec bude takúto platbu priamo alebo nepriamo požadovať, žiada vedenie U.S. Steelu svojich dodávateľov, aby ich o týchto praktikách informovali. Za neetické budú Američania považovať aj zamlčanie takejto informácie.
Podplácanie v železiarňach nebolo dosiaľ ničím výnimočným. Vedenie podniku v súčasnosti vyšetruje konanie niekoľkých zamestnancov. Nedávno dvaja zmluvní partneri informovali Američanov o tom, že za spoluprácu s U.S. Steelom museli zaplatiť 25 až 40 miliónov korún.
Dodávaľov, ktorí pôvodne prišli príjemne si posedieť s obchodnými partnermi, zmrazili aj slová ďalších predstaviteľov železiarní Jamesa Boucharda a Anthonyho Augustina. Bouchard najprv prítomných oboznámil so situáciou U.S. Steelu vzhľadom na ceny hutníckych produktov na svetových trhoch: „Cenové hladiny klesajú. Medziročný pokles predstavuje zhruba 120 dolárov na tonu. Ide o najväčší pokles za posledných 25 rokov a predpoklady hovoria o klesajúcom trende aj do budúcnosti.“
Augustino potom vyzval dodávateľov, aby znížili svoje ceny. Goodish to obhajoval slovami: „Odbúranie úplatkov a korupcie prinesie dodávateľom úsporu nákladov, ktorú by v snahe ďalej s U.S. Steelom spolupracovať mali premietnuť do svojich cien.“
KLAUDIA JURKOVIČOVÁ