BRATISLAVA - „V tomto štáte si už každý robí, čo chce,“ hovorí Ing. Ižinský z ministerstva financií. Patrí k tým, čo majú na starosti štátnu tvorbu cien za tepelnú energiu. Komentuje tak návrh novej občianskej iniciatívy na zákon o výrobe, dodávkach a vyúčtovaní tepla. Zákon pripravili tri občianske združenia, ktoré sa už ďalej odmietajú dívať na chaotickú legislatívnu situáciu vo výrobe tepla a teplej vody pre spotrebiteľa. Ich návrh je postavený tak, že občan by v dnešnom neprehľadnom súkolí výrobcov a dodávateľov tepla a štátnych regulujúcich orgánov získal prinajmenšom rovnaké práva ako tieto inštitúcie.
A Ižinský dodáva: „Tento návrh nemienim komentovať.“
Bez šance
Dnes občan ako konečný konzument energie veľa nezmôže. „Takmer vôbec nemá šancu kontrolovať praktiky monopolných výrobcov tepla. Mnohí z nich ťažia z neprehľadnej tvorby cien. Často musíme platiť za dodávku tepla, ktoré sme vôbec nedostali. Porušovanie predpisov hlavne odberateľmi tepla voči konečným spotrebiteľom v bytových domoch presahuje hranicu únosnosti,“ hovorí Jozef Križan z občianskeho združenia Energia tretieho tisícročia spolupracujúceho na tvorbe zákona. „My sa dnes napríklad vôbec nemôžeme dostať ku kalkulačným vzorcom, podľa ktorých okresné úrady stanovujú ceny výrobcom tepla. Štátna správa tieto neprehľadné praktiky vlastne kryje.“
Na Slovensku už nájdeme príklady, keď sa nespokojní občania odpojili od centrálnych dodávok tepla a vybudovali si vlastný zdroj. Podľa Boženy Stašenkovej, prezidentky Asociácie spotrebiteľských subjektov, ktorá spolupracovala na zákone, „keby si ľudia zrátali, za koľko sa im vrátia náklady za malú kotolňu, dali by sa skôr na takéto riešenie“. Náklady sa však v rôznych domoch môžu líšiť. Predpokladaná návratnosť investície, podľa Stašekovej, môže byť okolo piatich rokov, ona sama pozná prípad, keď na jeden byt v objekte pripadla investícia 50-60-tisíc korún.
Sú takí aj takí
Pracovníci na okresných úradoch, schvaľujúci ceny teplárom, neraz pripúšťajú, že ani oni nevidia do kariet výrobcom tepla. „Je len samozrejmé, že prvoradým záujmom výrobcov je, aby obhájili svoje poklady. Naša dohoda s nimi je niekedy veľmi zložitá a býva ťažké dokazovať im neopodstatnenosť predložených kalkulácií, napriek tomu, že máme odborníkov pravidelne školených v oblasti energetiky,“ tvrdí zástupca prednostu Jozef Jurkovič z Okresného úradu v Skalici.
Šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný pripustil, že sú aj výrobcovia, ktorí sa schovávajú za monopol, ale je i veľa serióznych. „Musíme spolu komunikovať a byť ústretoví k občanom. Veď dnes už nie je problém, aby sa na trh dostávali noví dodávatelia tepla, konkurencia porastie. Aj my musíme začať bojovať o zákazníka.“ Varuje však pred odpájaním, skôr je za cestu zatepľovania, čo by mal podporovať aj štát.
Občianska iniciatíva, ktorá pripravila návrh zákona o teple, dúfa, že ministerstvo hospodárstva prijme ich pripomienky na presné definovanie odberateľsko-dodávateľských vzťahov do pripravovanej novely energetického zákona. Občianske združenia však už teraz odštartovali petičnú akciu. Trúfajú si získať ešte v tomto roku 100-tisíc podpisov, aby sa parlament musel urýchlene zaoberal týmto problémom.
TÁŇA RUNDESOVÁ