V ústredí Smeru sme sa dozvedeli, že pozvánku ešte nemajú, ale počuli o úmysloch pozvať Smer na túto konferenciu. Šéf Liberálnodemokratickej únie Ján Budaj povedal, že o podujatí nevie a že sa „radšej stretáva s liberálmi zo západnej Európy“.
Ivan Mjartan pred vyše mesiacom navštívil Ruskú federáciu na pozvanie šéfa mimoparlamentného hnutia Duchovné dedičstvo Alexeja Podberiozkina a hovorili spolu o príprave spomínanej konferencie. V tejto súvislosti je zaujímavá práve postava Podberiozkina.
Ešte v roku 1990 opustil Komunistickú stranu Sovietskeho zväzu na protest proti perestrojkovému kurzu Gorbačova. Ako expert sa venoval rusko-americkým vzťahom, od roku 1994 pôsobil ako poradca predsedu komunistickej strany Gennadija Ziuganova. V tom istom čase založil fond a hnutie Duchovné dedičstvo, o rok ho zvolili za poslanca Štátnej dumy. Ako zástupca predsedu výboru pre zahraničné veci mal na starosti zahraničnú rozviedku.
Podberiozkin tvrdil, že medzi pravoslávím a komunizmom neexistuje žiadne protirečenie, pretože v oboch prípadoch ide o mravnosť. „Všetci komunisti musia byť veriaci,“ povedal pre denník Zavtra.
O rok neskôr sa hlásil k nutnosti vytvoriť v Rusku silný a efektívny systém centralizovaného riadenia činnosti spravodajských služieb. Podľa jeho slov mala ruská zahraničná rozviedka aktivizovať svoju prácu v rade regiónov postsovietskeho priestoru. Obhajoval aj myšlienku imperiálnej budúcnosti Ruska s tým, že „práve to ľud očakáva“. Spolu s Mjartanom bol v Rusku aj člen vedenia Stredu Jaroslav Macek. Na otázku, či vníma Podberiozkinovu stranu ako budúceho partnera, odpovedal: „Pri vysvetľovaní programu páni Mjartan a Podberiozkin našli veľa podobných prvkov.“ Na poznámku, či Stredu neprekáža, že Podberiozkin bol poradcom komunistu Ziuganova, Macek odvetil: „Je to historik - odborník, ktorý študuje a robí závery. Nevidím nič zlé, keď komunikuje so Ziuganovom, s Jeľcinom a ďalšími. Politická scéna je na to, aby odborníci navzájom komunikovali.“
(sp, bj)