Pociťujete v poslednom čase nárast etnického napätia?
„Áno. V tejto dobe bude asi viacero prípadov, ktoré budú súvisieť s rozkrádaním úrody. Častými páchateľmi budú Rómovia. Bola by som nerada, keby sa k týmto prípadom pristupovalo etnicky. Myslím, že to je prípad občan a občan. Prípad, keď Rómov pristihli pri krádeži hrušiek a oni zbili toho pána – myslím, že by zbili kohokoľvek, aby zabránili svojmu prichyteniu – aj keby to bol Róm.“
Nerómske obyvateľstvo vníma podľa vás takéto prípady na občianskej úrovni?
„Postihnutí ľudia z toho takýto pocit musia mať. Pretože keď im päťkrát ukradnú úrodu Rómovia, povedia si, že úrodu vždy kradnú Rómovia, a v podstate je to tak. Ale vyšetrovanie a interpretácia by nemala prioritne zahŕňať moment, že sú to Rómovia, lebo to ešte môže skomplikovať situáciu. Strana, ktorá kradne – hovoríme teraz o Rómoch, to vysvetľuje tým, že nemá iné možnosti. Sú chudobní, sú hladní, čo si myslím, že je pravda. Druhá strana nemá prostriedky, ako by toto zvládala a ktorými by sa bránila. Ľudia to skúšali rôznymi spôsobmi a nepomáhalo to. Nastúpia teda prostriedky, ktorými si účelne budú brániť svoje polia. A z toho mám obavy – aké to budú prostriedky.“
Vyhrotí to ďalej napätie?
„Presne tak. A napätie môžu podporiť oficiálne činní ľudia a médiá tým, že budú písať, že Rómovia kradnú Nerómom.“
Keď budú informovať o vykrádaní polí bez uvedenia etnika vinníkov, nedosadia si tam ľudia Rómov?
„Dosadia. Ale keby sme išli do detailov, médiá to nemôžu písať, pretože vinníci sa hlásia k slovenskej národnosti. Je veľa krádeží, pri ktorých sú aktérmi Rómovia, a bude ich ešte viac. Myslím, že len zhoršíme problém, keď ako oficiálni predstavitelia a novinári budeme rozprávať, že to robia Rómovia. Pre mňa ako pre splnomocnenkyňu je dôležité vedieť, že sú to Rómovia, a niečo s tým robiť. Ale keď bežný občan bude denne v novinách čítať tri takéto články, tak sa napätie zvýši.“
Aké kroky podniká vláda na zmiernenie etnického napätia?
„Som v úrade mesiac. Bolo by dobré, keby si v konkrétnych lokalitách sadli samosprávy, rómske organizácie, policajný zbor a hľadali riešenia a dávali návrhy, čo sa dá robiť. Hlavne zo strany Rómov. Nie celá dedina si myslí, že treba kradnúť.“
Kedy vláda naposledy rokovala o rómskych problémoch?
„V júli vláda o rómskych problémoch nerokovala, o období pred mojím menovaním sa nebudem vyjadrovať.“
Ráta sa s tým, že v najbližších mesiacoch sa objavia na rokovaní vlády?
„Chystám niekoľko materiálov, ktoré by mali ísť do vlády. Tie sa budú dotýkať môjho úradu, štatútu, zriadenia medzirezortnej komisie, chystám materiál ohľadne finančnej podpory programov, ktoré nám doručili.“
Bude v najbližších mesiacoch rokovanie vlády zamerané špeciálne len na riešenie problémov súvisiacich s Rómami, prípadne mimoriadne zasadnutie vlády s touto témou?
„Neviem o tom.“
PETER KUNDER