Vedenie českých tajných služieb tvrdí, že úplnému odkrytiu materiálov komunistických tajných služieb bráni fakt, že materiály nie sú dostatočne rozdelené medzi Českú a Slovenskú republiku.
„Zdá sa mi, že to, čo tvrdia, až takou prekážkou nie je. Zväzky ŠtB sa fakticky niekde nachádzajú a nejakým spôsobom rozdelené sú. Minimálne zväzky druhej správy ŠtB, ktorá bola najväčšia, sa zhromažďovali podľa krajov. Viem to, pretože v rokoch 1991 – 1992 som bol námestníkom riaditeľa Federálnej bezpečnostnej služby, ktorá vtedy mala pod správou zväzky druhej správy. Viem, že sú na Slovensku, a nebol by problém s ich využitím.“
Boli by ste za ich sprístupnenie?
„Som za to, aby boli materiály ŠtB sprístupnené predovšetkým pre historický výskum a obetiam – ľuďom, ktorí boli sledovaní. Aby mali možnosť dozvedieť sa, aké informácie a za pomoci ktorých ľudí boli o nich zhromažďované.“
Zväzky ŠtB má dnes na Slovensku SIS. Kto môže nariadiť vedeniu SIS, aby ich sprístupnila?
„Predpokladám, že na to treba zákon. Tu však, bohužiaľ, nebola vôľa zaoberať sa pozostatkami po ŠtB. Po rozdelení Československa aj lustračný zákon, ktorý ešte formálne platil do roku 1995, fakticky neplatil. Ani súčasná politická konštelácia nie je taká, že by priala vysporiadaniu sa s minulosťou ŠtB.“
Myslíte, že by prípadná diskusia v parlamente o tomto probléme nemala šancu na úspech?
„Celkom tak to nie je. Zdá sa mi, že po roku sa niečo začalo obracať a zvyšuje sa záujem o tieto veci, najmä zo strany médií. Tento zvýšený záujem vítam a rád by som sa aj v budúcnosti angažoval spolu s ďalšími poslancami v tom, aby bola nejaká právna úprava prijatá.“ (mar)