BRATISLAVA – Medzinárodný menový fond v správe o ekonomickom vývoji v SR odporučil vláde, aby sa držala rozpočtových východísk a odolala zavedeniu expanzívnej politiky. V správe každoročne pripravovanej na základe konzultácií podľa článku IV predstavitelia MMF ocenili pokrok, ktorý vláda dosiahla v oblasti fiškálnej disciplíny, a vyzvali ju, aby sa striktne držala fiškálneho deficitu naplánovaného na roky 2001 a 2002. „MMF podporuje dôraz vlády na obmedzenie výdavkov a odporúča jej, aby sa vyhla tlakom na zvýšenie výdavkov pred voľbami v septembri 2002,“ konštatuje správa.
Riaditelia fondu v tejto súvislosti upozorňujú najmä na potrebu zníženia rôznych sociálnych transferov a štátnych garancií podnikom a posilnenia kontroly nad investičnými výdavkami. Na strane príjmov by mala vláda odolať pokušeniu znížiť dane dovtedy, kým sa nezlepší systém ich vyberania. MMF tiež víta plánovanú decentralizáciu verejnej správy, upozorňuje však na potrebu zaviesť kontrolu nad získavaním úverov ustanovených lokálnych administratív.
V najbližšom období sa podľa MMF môže objaviť určité napätie medzi fiškálnou politikou podporujúcou domácu aktivitu a menovou politikou, ktorej cieľom je znižovanie inflácie. „Ak k tomu príde, napätie bude treba riešiť sprísnením fiškálnej politiky tak, aby nedošlo k vytlačeniu súkromných investícií a oslabeniu externej konkurencieschopnosti,“ uvádza sa v správe. Pozitívne sa zástupcovia fondu vyjadrili k nedávnemu pokroku pri posilňovaní bankového systému, vrátane privatizácie štátnych bánk a posilnenia bankového dohľadu. Zdôraznili potrebu dokončiť tento proces a vykonať ďalšie kroky pri určovaní legislatívneho rámca pre bankový dohľad a reguláciu, aby sa tak bankový sektor vyhol opätovnému problému s nadmerným množstvom klasifikovaných úverov.
Fond vyjadril aj obavy z vysokej miery nezamestnanosti. Riaditelia MMF vítajú snahy vlády zvýšiť flexibilitu trhu práce, odporúčajú však intenzívnejšie kroky na zrýchlenie procesu prijímania a prepúšťania zamestnancov. Vyslovili sa aj za potrebu limitovať nadmernú sociálnu pomoc tak, aby motivovali ľudí k rozhodnutiu nájsť si zamestnanie. Zo strednodobého hľadiska by vláda mohla k riešeniu nezamestnanosti prispieť miernym znížením odvodového zaťaženia v prípade, ak to umožní fiškálna situácia. (tasr)